İnternette darbe dolandırıcılarına dikkat!

İnternette darbe dolandırıcılarına dikkat!

TBD, darbe girişimini kullanarak halkı dolandırmaya ve kazanç sağlamaya çalışan sahtekarların, sosyal medya kullanıcılarını hedef aldığı uyarısı yaptı

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), darbe girişimini kullanarak halkı dolandırmaya ve kazanç sağlamaya çalışan sahtekarların, özellikle sosyal medya kullanıcılarını hedef aldığını vurgulayarak, uyarılarda bulundu.

Sosyal medya hesaplarında son günlerde sıkça yapılan ‘Durum Çok Ciddi’, ‘Paylaşımlarınızla İlgili Ceza Gelebilir’ ya da ‘Sizin Profilinize Benzer İkinci Profil Oluşturuldu’ gibi paylaşımların gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken TBD Başkanı İlker Tabak, dolandırıcıların, kullanıcıların bilgilerini ele geçirmek ve kullanıcıdan maddi kazanç sağlamak için böyle bir yola başvurduğunu söyledi.

FACEBOOK, UYARILARI DİKKATE ALDI

Dolandırıcılara karşı internet kullanıcılarını uyaran TBD Başkanı İlker Tabak, toplumsal panik dönemlerinde milli duygular da kullanılarak bu tür sahtekarlıklara daha sık başvurulduğunu kaydetti. “Son günlerde gelişen olaylar nedeniyle Facebook’u da göreve çağırdık” diyen Tabak, “Facebook bizim uyarılarımızı dikkate alarak Türkiye’deki Facebook kullanıcılarına yönelik paylaşım yayınladı. Facebook, kullanıcıları uyararak; ‘Facebook’taki güvenliğiniz ile ilgili olarak kopyalayıp yapıştırmanız istenen bir bildirim içeren paylaşımlar görmüş olabilirsiniz. Lütfen bu tip paylaşımlara itibar etmeyin. TBD olarak halkımızı uyarıyoruz. Sosyal medyada bu tür sahtekarlıklara karşı dikkatli olun ve bu şekildeki paylaşımlardan kaçının. Toplumda infiale sebep olmamak ve kanunlar önünde suçlu duruma düşmemek için haber kaynaklarını doğru tespit edin. Bir kurumun ya da güvenilir bir kişinin adı kullanılıyorsa resmi internet sitesini kontrol edin” diye konuştu.

BANKADAN GELEN E-POSTALAR 

ÇALINAN bilgileri, oltalama denilen dolandırıcılık yönteminde kullanabiliyorlar. Örneğin, banka bilgilerinizin güncellenmesini isteyen bir e-posta gönderiyorlar, e-postadaki bir sayfa bağlantısına bastığınızda size, banka ekranına benzeyen bir siteye yönlendiriyorlar. Siz, banka hesap bilgilerinizi ve şifrenizi girdikten sonra site arıza veriyor ve kesiliyor. Sizde, sitede arıza olduğunu veya internet hattının kesildiğini düşünüyorsunuz. Ancak, onlar o zamana kadar sizin hesap bilgilerinizi ele geçirip, hesabınızı tamamen boşaltıp veya kredi kart limitinizi tamamen harcıyorlar. İnternet ve sosyal medya kullanıcılarının bu tehlikeleri bilmesi ve buna göre kendilerini koruma altına alması gerekir.”

VİRÜSLÜ VİDEOLAR  

 CİHAZLARA yerleştirilen program parçacıklarıyla kişinin cihazında bulunan banka, tapu, resim, yazışma bilgilerini alabiliyorlar. Onları kullanarak alım satım yapabiliyorlar veya silebiliyorlar. Hatta şantaja yönelik kullanabiliyorlar. Ayrıca dinleme programları, klavye ve ekran görüntülerini kayıt eden programlar, kamera kayıt programları gibi birçok program yükleyebiliyorlar. Bu tip programlarla bankacılık uygulamalarında şifrenizi elde edebiliyorlar. Sosyal ağ ve e-posta şifrelerinizi öğrenip birçok işlem yapabiliyorlar. Örneğin, e-posta ile e-devlet uygulamalarınıza girilebilir, banka hesaplarınıza ulaşılabilir, sizin adınıza gelen e-postalara cevap verilebilir.

ÖNLEM ALMAYI İHMAL ETMEYİN

TBD’den yapılan açıklamada internet dolandırıcılığına ilişkin alınacak önlemler ise şöyle sıralandı:

* Sosyal ağlardaki duvara yapıştırılan mesajlara, çok güvenilen kurum ve kişiden gelse bile kesinlikle itibar etmeyin. Karşılaştığı bu tür mesajı paylaşmadan önce bir iki saat hatta bir gün kendine zaman tanıyın.
* Arkadaş olarak eklediğiniz kişilerin gerçek kişiler olduğuna kanaat getirmeseniz engelleyin.
* Mesajla gelen “Hediye kazandınız, hediyenizi almak için şu numarayı arayınız” gibi numaraları aramayın. Bu numaralar, yerel telefon görünümüne saklanarak başka yüksek ücretli servislere yönlendirilmiştir. 
* Profilime kim baktı, kime benziyorsunuz gibi mesajlara inanmayın.
* Kullandığınız sosyal ağın gizlilik kurallarını öğrenin.
* Sosyal ağ ve e-posta bilgilerinizi iki aşamalı kimlik doğrulamalı biçimde, telefondan doğrulama kodu gönderilecek şekilde kullanın.
* Antivirüs ve casus programlara karşı koruma yazılımı kullanın. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net