SGK’de ‘Dombra’ ve  mehter marşı dayatması

SGK’de ‘Dombra’ ve mehter marşı dayatması

BES Genel Başkanı Fikret Aslan SGK'da mesai saatlerinde mehter marşı ve Dombra’nın kamu emekçilerine dinlettirildiği bilgisini verdi.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Fikret Aslan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumunda (SGK) çalışan kamu emekçilerinin üstleri ve çantalarının işyerlerine girerken arandığını, mesai saatleri içerisinde de mehter marşı ve Erdoğan’ın seçim şarkısı Dombra’nın kamu emekçilerine dinlettirildiği bilgisini verdi. Yapılan dayatmaları eleştiren Aslan, darbe girişimi sonrası kamuda cadı avı başlatıldığını hatırlatarak, “Darbe girişimi öncesi başlayan bir süreçle ilgili, Diyarbakır SGK’de 9 üyemiz başka illere ‘görevlendirme’ adı altında sürgün edilmiştir” dedi. 

‘YAPILAN GÖREVLENDİRME DEĞİL SÜRGÜN’

15 Temmuz darbe girişimi öncesi başlatılan bir süreçle Diyarbakır SGK’de görev yapan BES şube yöneticisi, iş yeri temsilcinin de aralarında bulunduğu ve 9 sendika üyesi farklı illere sürgün edildi. Adıyaman İŞKUR’da çalışan bir BES üyesi de Şırnak’a sürgün edildi. Üyelerine yapılan bu uygulamalara tepki göstermek için BES Genel Merkezinde basın toplantısı düzenleyen sendika Genel Başkanı Fikret Aslan, “Diyarbakır İl Müdürlüğünde sürgün gerekçesi olarak farklı illerdeki iş yoğunluğu ve personel eksikliği gösterilmiştir. Bu uygulamanın sendikamız ve üyelerimizi hedef aldığı açıkça ortadadır. Personel eksikliğinin 9 üyemiz üzerinden giderildiğini bize kimse anlatmaya çalışmasın. Yapılan SGK yönetiminin keyfi uygulamasıdır” dedi.   

İŞE GİRERKEN ÜSTLERİ VE ÇANTALARI ARANIYOR

Aslan, 15 Temmuz sonrasında SGK iş yerlerinde kamu emekçilerine yönelik baskının, keyfiyet boyutunu dahi aştığını belirterek, “Darbe girişimi sonrasında SGK’de çalışan kamu emekçilerinin işe girişi öncesi üstlere ve çantaları aranmaya başladı. Kadın kamu emekçilerinin çantalarında ne olduğuna bakılıyor. Ayrıca mesai saatleri içerisinde iş yerlerinde AKP’nin seçim şarkısı Dombra ve mehter marşı kamu emekçilerine dinlettiriliyor” dedi. 

Aslan, AKP iktidarının ve SGK yönetiminin yaşanan darbe girişiminden ders çıkarması ve kamu emekçileri üzerindeki baskılara son vermesini isteyerek, “Kamuya giriş sınavları ve görevde yükselme sınavlarında liyakatin esas alınmalı.  Cemaat kadrolaşmalarına izin verilmemeli. Biz darbelere ve kamu kurumlarında kadrolaşmaya yıllarca karşı olduk ve bir kez daha karşı olduğumuzu söylüyoruz” diye AKP hükümetine geçmişte yaptıkları uyarıları hatırlattı. (AnkaraEVRENSEL)

www.evrensel.net