21 Temmuz 2016 17:43

Sendika arkamızda durursa devam edeceğiz

Kastamonu’nun Araç ilçesinde Gürmen Giyim fabrikasında Öz İplik-İş’e üye oldukları için işten atılan işçilerin fabrika önündeki direnişi devam ediyor.

Sendika arkamızda durursa devam edeceğiz

Paylaş

Erdal İMREK
İstanbul

Kastamonu’nun Araç ilçesinde Ramsey’e üretim yapan Gürmen Giyim fabrikasında Öz İplik-İş’e üye oldukları için işten atılan işçilerin fabrika önündeki direnişi devam ediyor. 15 Temmuz darbe girişimi ve önceki gün ilan edilen OHAL’in ardından fabrika önünde bekleyen işçi sayısında azalma yaşansa da işçiler haklarını talep etmeyi sürdürüyor. İşçiler, “Sendika arkamızda durursa biz beklemeye devam edeceğiz” diyor. 

Öz İplik-İş’te örgütlendikten sonra baskı gören ve ücretsiz izne çıkmayı kabul etmedikleri için işten atılan işçiler geçtiğimiz hafta fabrika önünde direnişe başlamıştı. Gazetemize konuşan Öz İplik-İş Örgütlenme Uzmanı Sedat Çetin, “Bugün fabrika önünde 8-9 işçi var. İşçiler bir an önce hukuki sürecin başlamasını ve tazminatlarını almak istiyor. İş için İŞKUR’a, kurs için Araç Halk Eğitime başvurdular ama olumlu karşılık bulamadılar. İŞKUR’daki yetkili adeta azarlamış arkadaşları, terslemiş. Araç Halk Eğitimde de ‘Sınıf açamayız, Kastamonu’ya başvurun’ demişler. Zaten Halk Eğitim’de 20 lira yevmiye veriyorlar. Bu parayla Kastamonu’dan Araç’a nasıl gidip gelecekler” dedi. Şu ana kadar 51 işçinin çıkışının verildiğini söyleyen Çetin, “İşçiler son siyasi gelişmeler nedeniyle de tedirgin. Bir belirsizlik var. Ülke gündeminin darbeye kilitlenmesinin ardından işçilere destek azaldı. Beklemeye devam edeceğiz” dedi. 

Gazetemize konuşan işçilerden İlkay Burgaz da “Araç’taki Halk Eğitimle görüştük. İŞKUR’dan aldığı ödenekle bize kurs ve yevmiye veriyormuş. Ama ‘Bu sene açmıyoruz’ dediler. 

Hatta ‘Önce insanlar işine sahip çıkmalı’ gibi sözler söylediler. ‘İŞKUR’dan ödenek alamayız’ dediler. Biz İŞKUR’la konuştuğumuzda ise ‘Talep olursa biz ödenek veriyoruz’ dediler. Kastamonu Halk Eğitimle de konuştuk. Onlar Araç’ta yetkili, sınıf açabilirler dediler” şeklinde konuştu. Fabrika önündeki bekleyişlerine devam edeceklerini belirten Burgaz, “Biz kararlıyız, Sendika yanımızda olduğu sürece bekleyişimize devam edeceğiz” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Öz Gıda-İş, Gıda-İş'i hedef göstererek işçileri tehdit etti

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa