‘Allah korusun ya su çıkarsa?’

‘Allah korusun ya su çıkarsa?’

Mamak Belediye Meclisi toplantısında, CHP’li Meclis üyeleri parklardaki elektrik trafolarının yer altına alınmasını önerdi. AKP'liler kabul etmedi.

Mamak Belediye Meclisi toplantısında, CHP’li Meclis üyeleri parklardaki elektrik trafolarının yer altına alınmasını önerdi. Önce bu uygulamanın elektrik dağıtım şirketi için büyük bir maliyet doğuracağını belirten AKP’li Belediye Başkanı Mesut Akgül daha sonra, “Maazallah içine su kaçar da patlar” diyerek önerinin gündeme alınmaması yönünde görüş belirtti. Öneri AKP’lilerin oylarıyla gündeme alınmadı. 

Mamak Belediye Meclisi temmuz ayı toplantısına sunulan önergelerden biri elektrik trafolarının toprağın altına gömülü şekilde yapılmasıydı. CHP Mamak Belediye Meclis üyelerinin sunduğu önergede trafoların toprağın altında olması gerektiği, “Elektrik trafolarının bulunduğu trafo binaları, direkler sağlığımız ve güvenliğimiz için kaçınılmaz bir tehlike oluşturmaktadır” diye ifade edildi. İzmir, Kayseri, Kocaeli, İzmit gibi şehirlerde trafoların yer altına alındığına dikkat çeken CHP’liler, trafo merkezlerinin yer altına tesis edilmesi konusunun Meclis gündemine alınması istendi. Önerge skandal gerekçelerle gündemden düşürüldü. 

Belediye Başkanı Mesut Akgül, trafoların yer altına alınmasının mantıklı olduğunu ancak BEDAŞ’ın böyle bir uygulamasının şu ana kadar hiçbir yerde olmadığını söyledi. Akgül, maliyetinin fazla olmasından dolayı BEDAŞ’ın hiçbir yerde böyle bir uygulama yapmadığını savundu. Ardından Akgül, “Allah korusun yağan yağmurdan sızan su o trafoyu patlatır, bu işin teknik bir takım özellikleri var, öyle her şeyi yer altına gömelim olmaz” diye konuştu.

Önergeyi veren Mamak Belediye Meclis Üyesi Cem Şahin, “BEDAŞ’ı düşündüğünüz kadar keşke vatandaşı da düşünseniz. Elektriğe zam yapılmasına, kayıp-kaçak bedeli alınmasına, nereye harcandığı belli olmayan TRT payı alınmasına karşı tepki göstererek, el yakan elektrik faturalarını ödeyemeyen vatandaşlarımızın hakkını savunun” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net