21 Temmuz 2016 15:45

Bozdağ: Üç ay dolmadan OHAL'i kaldırmak istiyoruz

Bakanlar Kurulu kararına ilişkin tezkerenin görüşmelerinde konuşan Bekir Bozdağ OHAL'in 3 ay dolmadan kaldırmayı amaçladıklarını savundu.

Bozdağ: Üç ay dolmadan OHAL'i kaldırmak istiyoruz

Paylaş

Üç ay süreli Olağanüstü Hal (OHAL) uygulanmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararına ilişkin tezkerenin görüşmelerine Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda başlandı. 

Hükümet adına konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, OHAL kararının demokrasi düzenini, temel hak ve hürriyetleri, genel güvenlik asayişi, kamu düzenini korumak; darbe teşebbüsünün tekrarının önüne geçmek ve Fetullahçı Terör Örgütü'yle (FETÖ) ve bu örgütün TSK, yargı, Emniyet ve üniversiteler başta olmak üzere, kamu içindeki uzantılarının kamudan temizlenmesi amacıyla alındığını vurguladı. Bozdağ bu doğrultuda adımları hızla atmak için kanun hükmünde kararnameler çıkaracaklarını açıkladı.

‘BÜYÜK BİR TEHLİKEYLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

Hükümetin OHAL ilan etmeksizin bu adımları süratli bir şekilde atma imkanının olmadığını söyleyen Bakan Bozdağ, şöyle konuştu: "Karşı karşıya kaldığımız kriz, bundan önceki diğer krizler gibi değildir. Cumhurbaşkanımızın, Genelkurmay Başkanımızın, kuvvet komutanlarımızın en yakınındaki insanların, o kadar incelemeye titiz değerlendirmeye rağmen fark edilememiş olması büyük bir tehlike ile karşı karşıya olunduğunu göstermektedir. Allah'ı aldatanlar herkesi aldatırlar. Bunların karşısında hepimizin birlikte hareket etmesi ve bunlarla mücadele noktasında alınan OHAL kararının gerekliliği ve uygulanması açık bir zaruret olarak ortada durmaktadır."

OHAL'in millete karşı alınmış bir karar olmadığını öne süren Bozdağ, şunları ifade etti:

"Devlet kendisine OHAL kararı vermiştir. Hükümetimiz kendisine olağanüstü seferberlik ilan etmiştir. Bundan önceki OHAL kararlarının millete karşı ilan edildiğini görüyoruz. Devletin içinde her tarafta gizlenmiş bulunan yapının kısa süre içinde devletten temizlenmesi, bir daha tehlike ve tehdit oluşturmaması için gerekli ve zaruri bir adımdır."

‘YÖNETİM TAMAMEN SİVİL İRADEDE’

"Yasaklar, kısıtlamalar olacak" şeklinde yapılan değerlendirmelerin yanlış olduğunu savunan Bozdağ, yasada belirtilen yetkilerin hepsinin devreye girmeyeceğini söyledi. Bozdağ şöyle konuştu:

"Valiler gerekli gördüğü zaman tedbirleri, kararları alacaktır. Sıkıyönetim ilanı söz konusu değil. Yönetimin askere devri kesinlikle söz konusu değil. Yönetim sivil idarededir. Valilerin etkinliği, gücü artırılmaktadır. Hızlı karar alma ve bunları uygulama imkanı getirilmektedir. Ekonomiyle ilgili herhangi bir adım olmayacaktır."

Darbe girişiminin artçılarının olabileceğini ifade eden Bozdağ, hiçbir şey olmamış gibi davranamayacaklarını dile getirdi. "Aksi takdirde 40 senedir büyüyüp göremeyen bu tehlikenin, gelecekte hepimize daha büyük bir tehlikeye dönüşmesine izin vermiş oluruz" diyen Bozdağ, OHAL'in ilan edilmiş olmasının vatandaşların hayatında olağanüstü bir takım değişiklikler meydana getirmeyeceğini kaydetti. Bozdağ, "OHAL, olağan halin kalıcılaşmasını sağlamak içindir" diye konuştu.

‘KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELER ÇIKARILACAK’

OHAL çerçevesinde hızlı adım atmak için kanun hükmünde kararnameler çıkaracaklarını ileri süren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ şunları ifade etti:

"Bir takım kanun hükmünde kararnameleri TBMM'ye sevk edeceğiz. Bu, TBMM'den bazı şeylerin kaçırılması anlamına mı gelir, hayır. Ortada bir yangın var. Yangını söndürmek için elimizde su var, imkan var. Hemen yangını söndürmek durumundayız. Zaman kaybetmek tehlikenin büyümesinden başka sonuç doğurmaz. Kararname parlamentoya sevk edilecek. Bir ay içerisinde görüşülerek kanunlaşmak durumundadır. Bunların parlamentodan kaçırılması, denetime sunulmaması söz konusu değildir. Parlamento duruma vaziyet edecek, eksikler, yanlışlar varsa düzeltme konusunda iradesini ortaya koyacaktır."

OHAL'in parlamentoya karşı atılmış bir adım olmadığını savunan Bozdağ, gizli kapaklı uygulamalar yapılmayacağını ifade etti. Bozdağ, "OHAL parlamentoyu bombalayan, bu yüce çatıyı yok etmek isteyenlere karşı milli iradenin vuracağı darbenin adıdır" dedi. 

‘ÜÇ AY DOLMADAN OHAL'İ KALDIRMAK İSTİYORUZ’

Bozdağ, "Üç ayı tamamlamak zorunda değiliz. Amacımız üç aydan kısa süre içinde atacağımız adımları atmak ve süre dolmadan da OHAL'i yeniden kaldırmaktır. Daha erken de tamamlamak için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz" diye konuştu. (CİHAN)


 

ÖNCEKİ HABER

KHK'ler dönemi yeniden başlıyor

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa