Almanya: OHAL gerek duyulan süreyle sınırlı tutulmalı

Almanya: OHAL gerek duyulan süreyle sınırlı tutulmalı

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, OHAL uygulamasının 'yalnızca gerek duyulan süreyle' sınırlı tutulmasını istedi. 

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, dün gece geç saatlerde ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının "yalnızca gerek duyulan süreyle" sınırlı tutulmasını istedi. 

Steinmeier, OHAL ilanının hemen ardından yaptığı açıklamasında, Türkiye hükümetinden darbe girişimine karşılık verirken hukukun üstünlüğü ve orantılılık esaslarına uymasını da istedi ve "Olağanüstü hal ilan edilmesi, darbe girşiminin Türk politikası ve toplumu üzerinde derin etkiler yarattığını gösteriyor" dedi ve ekledi:

"Türkiye darbe girişimine itidal ile karşılık vermeli. Sadece yasadışı işler ile kanıtlanabilir suçları olanların üzerine gidilmeli; kuşku altındaki politik grupların üzerine değil. Bu nedenle, olağanüstü hal durumunun yalnızca gereken süreyle sınırlanması kritik önemdedir."

Steinmeier, gereksiz yere uzatılacak olağanüstü hal uygulamasının Türkiye'yi hem içeride hem de uluslararası alanda zayıflatacağı uyarısında bulundu. (DHA)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Temmuz 2016 10:41
www.evrensel.net