21 Temmuz 2016 07:34

Rusya basınında OHAL ilanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 3 ay süreli OHAL kararı Rusya basınında da geniş yankı buldu.

Rusya basınında OHAL ilanı

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 3 ay süreli OHAL kararı Rus basınında da geniş yankı buldu.

KOMMERSANT: RECEP TAYYİP ERDOĞAN, TÜRKİYE'DE OHAL İLAN ETTİ

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkede üç ay sürecek OHAL rejimi ilan etti. Erdoğan, askeri darbe girişimi ile bağlantılı olarak vatandaşların hak ve özgürlüklerini en etkili ve hızlı biçimde güvence altına alacak adımlar atılması için anayasanın 120. maddesi uyarınca 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini bildirdi" diye yazan Kommersant, Türkiye Cumhurbaşkanının, askeri darbe girişiminin arkasında yabancı ülkelerin olabileceğini söylediğini aktardı.

İNTERFAKS: TEHDİTLERE KARŞI HIZLA MÜCADELE EDİLECEK

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkede üç ay sürecek OHAL rejimini duyurdu. OHAL kararı ülkedeki başarısız darbe girişiminden sonra alındı. Erdoğan, Ankara'da hükümet ile görüşmesinin ardından OHAL'i açıkladı. Ona göre, üç ay sürecek olağanüstü hal, tehditler ile olabildiğince hızlı mücadele etmek için hareket imkanı sağlayacak" ifadelerini kullanan İnterfaks ayrıca, isyancılar ile mücadelede hayatını kaybedenleri “şehit" olarak niteledi. Kararı diğer gazetelerin yaklaşımları şu şekilde oldu:

KOMSOMOLSKAYA PRAVDA: ERDOĞAN; AVRUPA BİRLİĞİ'NİN OHAL'İ ELEŞTİRME HAKKI YOKTUR

"Türkiye Cumhurbaşkanı, bu kararın demokrasiyi sadece güçlendireceğini söylüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, askeri darbe girişimi sonrası OHAL ilan ettiği için Avrupa Birliği'nin eleştirmemesi gerektiğini söyledi."

LENTA.RU: TÜRKİYE'DE OHAL AÇIKLANDI

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, askeri darbe girişimi ile bağlantılı olarak ülkede olağanüstü durum ilan etti. Darbenin terörist unsurlar içerdiğini belirten Erdoğan, anayasanın 120. maddesine dayanarak, isyanın sonuçlarını hızlıca ortadan kaldırmak için üç ay süreyle OHAL ilan ettiğini söyledi."

İZVESTİA: ERDOĞAN, HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN ZARAR GÖRMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ

"Türkiye lideri ülkede üç ay süreliğine olağan üstü hal ilan etti. Türkiye yönetimi bu kararı ülkedeki başarısız askeri darbe ile ilgili olarak aldı.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonucu ülkede alınan üç ay süreli OHAL kararından sonra Erdoğan, Avrupa Birliği'nin bu karardan dolayı Türkiye'yi eleştirmeye hakkı olmadığını söyledi. Türk lider olağanüstü hal rejimi ile Türkiye'de hak, özgürlükler ve demokrasinin zarar görmeyeceğinin, aksine güçlü hale geleceğinin altını çizdi."

TASS: ERDOĞAN, TÜRKİYE'DE ÜÇ AYLIK OLAĞANÜSTÜ HAL REJİMİ İLAN ETTİ

"Türkiye'de darbe girişiminden sonra üç aylığına OHAL rejimi açıklandı. Milli Güvenlik Kurulu, terörist gurupların eylemlerine hızlı cevap verebilmek için hükümete üç aylığına OHAL ilan etmesi tavsiyesinde bulundu."

ARGUMENTİ İ FAKTI: TÜRKİYE'DE ÜÇ AYLIĞINA OHAL REJİMİ AÇIKLANDI

"Ülkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine göre bu karar, terörist grupların eylemlerine hızlı cevap verebilmek için gerekliydi." (DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

OHAL, resmi gazetede yayınlandı

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç PFDK'ya sevk edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa