20 Temmuz 2016 19:40

BES: Darbe girişimi fırsata çevriliyor

BES, 15 Temmuz darbe girişiminin bahane edilerek 16 üyelerinin ve İzmir’de Ramis Sağlam’ın memuriyetten atılmasına tepki gösterdi.

BES: Darbe girişimi fırsata çevriliyor

Paylaş

Büro Emekçileri Sendikası (BES), 15 Temmuz darbe girişiminin bahane edilerek 16 üyelerinin açığa alınmasına ve İzmir’de İşyeri Baştemsilcisi Ramis Sağlam’ın 10 Ekim Katliamı sonrası yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek memuriyetten atılmasına tepki gösterdi.  

BES Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan, Sendika Genel Başkanı Fikret Aslan, 1 Kasım erken seçimlerinin ardından kamu emekçilerine yönelik iş güvencesinin giderek azaldığına vurgu yaptı. Aslan, Sağlam’ın yaşadığı süreci “Aynı ihbar sonucunda adli soruşturmada İşyeri Temsilcimiz 27 Haziran 2016 tarihinde İzmir 5’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davasında beraat etmesine rağmen, vergi müfettişi tarafından hazırlanan, rapor üzerinden yapılan değerlendirmeler üzerinden memuriyetten men cezası almıştır” diye anlattı. Aslan, GİB Yüksek Disiplin Kurulunun men cezasına ilişkin, “Sosyal medya paylaşımlarında siyasi iktidarı eleştirmenin aynı konuda lehte yargı kararı olmasına rağmen memuriyetten men gerekçesi yapıldığı dün gerçekleşen GİB Yüksek Disiplin Kurulunda bir kez daha tescil olmuştur” diye konuştu. 

KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, “15 temmuz darbe girişiminden sonra siyasi iktidar sahipleri farklı bir rotaya girdi. Siyasi iktidar darbe girişimine karşı kendi darbesini gerçekleştirmenin bir fırsatı olarak değerlendirmeye çalışmıştır” dedi.  Siyasi iktidarın kendisine muhalif olan herkesi tasfiye ederek bir politika izlediğini belirten Toprak, “Dün aldığımız duyuma göre BES üyesi arkadaşlarımızdan 16 kişi işten el çektirilmiştir. Bu şunu göstermektedir, darbeye karşısın ama AKP’li değilsen darbecilerle yan yanasın” diye konuştu. Toprak, “İnanıyorum ki Ramis arkadaşımızın görüşmesi 15 Temmuz’dan önce olsaydı, o zaman hukuki olarak değerlendirilseydi o cezayı almayacaktı. Bu durumu da darbeden sonra gidişatın bir işareti olarak görmek lazım” dedi.

‘CADI AVI’

Memuriyetten men cezası alan Ramis Sağlam ise “AKP iktidarına muhalif olan herkesin cadı ilan edildiği, kamu emekçilerinin hak ve özgürlüklerinin sendikal faaliyetlerini yerine getirirken bile bu alaca karanlık kuşağında cadı ilan edildiği ve soruşturmalarla, işten atmalarla, baskılarla karşılaştığımız bir dönemdeyiz. Dün ne dediysek, gerek ülkedeki katliamlar, dünyadaki savaşlarla ilgili söylemeye devam edeceğiz” diye konuştu. Sağlam, iktidarda kimin olduğuna bakmadan eleştiri, düşünce ve ifade etme haklarını kullanacaklarının altını çizdi. (Ankara/EVRENSEL)


 

ÖNCEKİ HABER

Suruç katliamında hayatını kaybedenler birçok ilde anıldı

SONRAKİ HABER

Bursa’da KESK üyeleri, İstanbul bölge mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa