20 Temmuz 2016 18:44

Suruç’ta katledilenler Adana’da anıldı

Suruç katliamının yıl dönümünde çeşitli siyasi parti ve demokratik kitle örgültleri, İnönü Parkı'nda katliamda hayatını kaybedenleri andı.

Suruç’ta katledilenler Adana’da anıldı

Paylaş

Suruç katliamının yıl dönümünde çeşitli siyasi parti ve demokratik kitle örgültleri, SGDF'nin çağrısı ile İnönü Parkı'nda katliamda hayatını kaybedenleri andı. 

ABD'nin konsolosluk işleri ile ilgili biriminin attığı "İnönü Parkı'nda eylem olacak, uzak durun" şeklindeki tweeti üzerine Emniyet, park etrafını şeritle çevirerek, park etrafında zırhlı araçlar yerleştirdi. Vatandaşlar eylem alanına aranarak alındı. 

‘KATİLLER ÇOK İYİ BİLİNİYORDU’

Suruç'ta hayatını kaybeden 33 kişi park içinde gerçekleştirilen etkinlikle anıldı. Basın açıklamasını SGDF adına Aylin Yıldız okudu.  Suruç' tan bu yana Ankara, İstanbul, Cizre, Sur, Nusaybin ve diğer Kürt illerinde yüzlerce insanın katledildiğini ifade eden Yıldız,  Paris, Brüksel, Orlando ve Nice'ye kadar dünya halklarına da büyük acılar yaşatan katillerin tek başına IŞİD olmadığını söyledi. Suruç katliamının büyük bir savaşı hayata geçirmek için planlı ve organize bir katliam olduğunu ifade eden Yıldız, “Ortaya çıkan belgeler gösteriyor ki siyasi iktidar, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, istihbarat örgütü, Urfa Valiliği, Urfa Emniyet Müdürlüğü ve Suruç Kaymakamlığı, bu katliamın kim tarafından ve ne zaman gerçekleşeceğini çok iyi biliyordu” dedi. 

‘SURUÇ’UN AYDINLANMAMASI DİĞER KATLİAMLARA YOL AÇTI’

Bombacının bir gün önce göz altına alınıp bırakılacak kadar iyi bilindiğini söyleyen Yıldız, katliamın engellenmediği gibi aydınlatılmak yerine Suruç gazilerinin ve adalet isteyenlerin göz altına alındığını dile getirdi. Suruç'un aydınlatılmamasının Ankara, Sultanahmet, Taksim ve en son Havalimanı katliamına yol açtığını söyleyen Yıldız, “Son günlerde ise AKP'nin demokrasi havarisi kesilmesine, özgürlük savunuculuğuna kimse inanmasın. Ne darbe ne de diktatörlük halklara özgürlük veremez” dedi. “Kobane'den, Suruç'tan esen her rüzgârda onların umut kokan düşlerini anacağız” diyen Yıldız,  Suruç’un hesabı soruluncaya kadar mücadele edeceklerini söyledi. (Adana/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Gazi Üniversitesi Rektörü gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa