Polisin kalçasını kırdığı Aktaş için

Polisin kalçasını kırdığı Aktaş için 'yaralama'dan ceza isteniyor

AKP Ankara İl Başkanlığı önünde yapılan Hopa protestosu sonrası polisler tarafından kalçası kırılan ve bir bacağı 1.5 santimetre kısalan Halkevleri MYK Üyesi Dilşat Aktaş, 2. Hopa iddianamesinde “örgüt üyeliği”nin yanı sıra “kemik kırılmasına neden olacak şekilde ağırlaşmış yaralama”yla suçlandı.

31 Mayıs 2011’de AKP Ankara İl Başkanlığı önünde düzenlenen Hopa protestosuna ilişkin daha önce 28 kişi hakkında silahlı örgüt suçlamasından dava açan Özel Yetkili Ankara Savcısı Hakan Yüksel'in, eyleme katılan 9 kişi hakkında geçtiğimiz günlerde hazırladığı ikinci iddianamenin de detayları netleşti. İddianameyi kabul eden Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, her iki davayı birleştirdi. 35 sayfalık iddianamede, sanıklar hakkında 10 yıldan 35 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede adı geçen “silahlı örgüt” ise Mahir Çayan ve arkadaşlarının kurduğu “THKP/C Devrimci Yol Devrimci Gençlik” oldu.

KALÇASINI KIRDIKLARI YETMEDİ

AKP Ankara İl Başkanlığı önünde yapılan Hopa protestosu sonrası polisler tarafından kalçası kırılan ve bir bacağı 1.5 santimetre kısalan, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Kadın mıdır kız mıdır bilemem” dediği Halkevleri MYK Üyesi Dilşat Aktaş, 2. Hopa iddianamesinde “örgüt üyeliği”nin yanı sıra “kemik kırılmasına neden olacak şekilde ağırlaşmış yaralama”yla suçlandı. Aktaş'a Türk Ceza Yasası’nın “ağırlaşmış yaralama” maddesinden de ceza isteniyor.

AKTAŞ'I YARALAYANLARA DAVA YOK

Aktaş’ın dövülerek kalçasının kırılmasına ilişkin soruşturmada ise henüz polisler hakkında herhangi bir dava açılmadı. 65 polisin “müşteki” yani suçtan zarar gören olduğu iddianamede silahlı örgütün delili yine bol miktarda kitap, dergi ve broşür oldu. İddianamede, Aktaş’ın Osman Can ve Atacan Dirican adlı iki polisi yaraladığı belirtilirken, bu eylemin ne şekilde gerçekleştiğine yer verilmedi. Protesto gösterisinde Aktaş’ın kalça kemiği kırılmış ameliyatlar sonrasında bir bacağı 1.5 santimetre kısalmıştı. (ANKARA)

www.evrensel.net