19 Temmuz 2016 18:58

İspanya’da hükümet oluşturmanın ön adımı gerçekleşti

İspanya’da hükümet oluşturmanın bir ön adımı olan Meclis Başkanlığını Geçici Rajoy hükümetinin Kalkınma Bakanı Ana Pastor aldı.  

İspanya’da hükümet oluşturmanın ön adımı gerçekleşti

Paylaş

Jesus de la ROZA
Gijon

İspanya’da hükümet oluşturmanın bir ön adımı olan Meclis Başkanlığını Geçici Rajoy hükümetinin Kalkınma Bakanı Ana Pastor aldı.  Merkez sağ Halk Partisi’nin (PP) Kalkınma Bakanı Ana Pastor, liberal sağ Yurttaşlar Partisi’nin (Ciudadanos) desteği ve bağımsızlık yanlıları ve milliyetçilerin boş oy kullanması sonucu Meclis Başkanı seçildi.  

Kısa bir süre önce meclise başkanlık edecek kişinin hükümet edecek parti dışından, muhalefetten biri olması gerektiği açıklaması yapan Yurttaşlar Partisi bu seçime doğrudan destek verirken Katalan ve Bask Bölgesi’nden bağımsızlık yanlısı partiler parlamentoda grup oluşturabilmek için (yeterli sayıda milletvekili bulunmayan) boş oy kullanarak dolaylı destek verdiler.

350 milletvekilli mecliste ilk oylamada, Ana Pastor 169 (Halk Partisi ve Yurttaşlar Partisi milletvekili toplamı), Sosyalist İşçi Partisi’nden (PSOE) aday olan Patxi Lopez (20 Aralık seçimlerinden sonra Yurttaşlar Partisi’nin desteği ile meclis başkanlığına da aday olmuş ve seçilmişti) 85 (PSOE’nin milletvekili toplamı) oy ve Unidos Podemos adayı Domenech 71 (Unidos Podemos’un milletvekili toplamı) oy aldılar. Katalan ve Bask Bölgesi partileri 25 boş oy kullandı.

İkinci oylamada Ana Pastor’un aldığı oy 169’da kalırken ve Patxi Lopez’in oyu Unidos Podemos’un desteği ile  155’e çıktı. Katalan ve Bask partilerinin bu ikinci turda da boş oy kullanması ile PP’den Ana Pastor Meclis Başkanlığını aldı.

Yurttaşlar Partisi’nin (Ciudadanos) Halk Partisi’ni (PP) desteklemesi, Katalan ve Bask Bölgelerinden partilerin çekimser kalması durumunda Rajoy başkan ve partisi yeniden hükümet olacak.

ÖNCEKİ HABER

Vatandaş tedirgin: Ülke daha da kötüye gidiyor

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa