Vatandaş tedirgin: Ülke daha da kötüye gidiyor

Vatandaş tedirgin: Ülke daha da kötüye gidiyor

Darbe girişiminin ardından Kocaeli'de Derince’nin Yenikent Mahallesi’nde kurulan pazarda vatandaşlarla konuştuk.

Gizem ULUTAŞ
Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

Darbe girişiminin ardından vatandaşların görüşünü almak için Derince’nin Yenikent Mahallesi’nde kurulan pazara gidiyoruz. Önce mikrofonu uzattığımız hemen herkes konuşmaktan uzak duruyor. Bir vatandaş, “Söyleyecek bir şey yok ki, olan bize oldu ama bunu size diyemem. Çekiniyorum” diyor. 

Biraz daha dolaşıyoruz pazarda. Tam umudumuzu yitirmişken Cemile isimli bir vatandaş atılıyor mikrofona. “Çok kötü şeyler hissettik ilk duyunca. Bunun plan olduğunu düşündük. Çünkü böyle darbe olmaz. Türkiye’de darbe olsa sadece Ankara ve İstanbul’da olmaz” dedikten sonra ekliyor; “Ülke daha da kötüye gidiyor, her konuda hem de. Çok söylenecek şey var ama insanlar çekiniyor ve bizi kimse duymuyor” diyor. 

Cemile ile konuştuğumuz sırada yaşlı bir vatandaş söze girerek, “Demokrasi bombalarla gelmez, böyle iş olmaz. Bu memleket hepimizin. Hepimiz zarar göreceğiz. Demokrasi diyerek milleti bombalayıp, öldürüp demokrasi gelmez. Demokrasi ekonominin, yaşamın iyileşmesiyle olur. Demokrasi vatandaş olmayınca olmaz” diyor. Konuşmamızı görerek yanımıza gelen biri ise “Vatandaş günlerdir zaten sokakta, daha ne olsun” diyor. Bir genç, “Darbe demek sokağa çıkamamak demek. Şu an bu darbeye kim sebep oluyorsa onları kınıyorum ama o askerler bizim askerlerimiz. Halk her zaman bir, halk her zaman tepkisini koyar. Ama birbirimize zarar vermeye gerek yok sokakta. Herkes sokağa dökülsün diye bir şey yok” diyor. Bu sırada “Ama millet sokağa çıkmasaydı daha kötü şeyler olacaktı” diyen bir vatandaşa, Cemile, “Kendi ciğeri var mı orada? Olan yine suçsuz günahsız bizlere oldu, onlara bir şey olmadı” diye cevap veriyor. Tartışmanın büyümesiyle tezgahından kalkıp gelen bir pazarcı ise “Biraz da siyasiler bedel ödesin. Hep vatandaş ödüyor. Niye hep gariban ödesin” diyor. (Kocaeli/EVRENSEL)

www.evrensel.net