Sanatçılar: Demokrasi adına yeni ve temiz bir sayfa açılsın

Sanatçılar: Demokrasi adına yeni ve temiz bir sayfa açılsın

Sanatçılar darbe girişimine tepki gösteren ortak bir “çağrı metni” yayınlayarak demokrasi adına temiz bir sayfa açılmasını istedi.

Bugün ayrıca aralarında  Sezen Aksu, Ahmet Mümtaz Taylan, Emin Alper, Erca Kesal, Derya Köroğlu, Derviş Zaim, Hakan Bıçakçı, Hakan Günday ve Nebil Özgentürk’ün de bulunduğu sanatçılar darbe girişimine tepki gösteren ortak bir “çağrı metni” yayınladılar. Sanatçılar, “İdeolojik ayrım yapmaksızın toplumun her kesimiyle tek yürek olup direndiğimiz bu antidemokratik girişimden sonra, ülkemizde demokrasi adına yeni ve temiz bir sayfa açılmasını” talep etti. 

Bu sürecin siyasl kutuplaşmanın son bulması için bir imkan olarak değerlendirilmesini istediklerini belirten sanatçılar, darbe girişiminden sonra ortaya çıkan şiddet görüntülerinden de üzüntü duyduklarını ifade ettikleri açıklamda, “Biz namluların baskısından uzak bir siyasal alanın özerkliğine inanıyor,  gücünü tüm farklılıklarıyla halktan alan katılımcı demokrasiden yana tavır koyuyor, hukuka ve insan haklarına saygılı, eşit ve özgürlükçü bir ülke hayali taşıdığımızı ilan ediyoruz.” denildi. (KÜLTÜR SERVİSİ)


 

www.evrensel.net