ABD’ye  en çok borcu Çin veriyor

ABD’ye  en çok borcu Çin veriyor

Çin’in elinde tuttuğu ABD hazine tahvilleri mayıs ayında artış gösterdi.

ABD Maliye Bakanlığının dün yayımladığı verilere göre, Çin’in elinde tuttuğu hazine tahvillerinin miktarı mayıs ayında 1.2 milyar dolar artışla 1.244 trilyon dolara yükseldi. Çin’in ardından Amerikan hazinesine en çok borç veren ülke konumundaki Japonya’nın elindeki tahvillerin miktarı ise aynı dönemde 9.6 milyar dolar artışla 1.133 trilyon dolara çıktı.

Aynı zamanda dünyanın en çok döviz rezervine sahip olan Çin’in döviz varlıklarının yaklaşık üçte biri Amerikan tahvillerinde tutuluyor.

OTOMOBİL PAZARINDA ÇİN ETKİSİ

Öte yandan tahvillerdeki artışın yanı sıra binek otomobil piyasasının üç büyük pazarında Çin ilk sırada yer aldı. İlk sıradaki Çin pazarı 10.6 milyon yeni otomobil satışı ile yüzde 12’lik artış gösterdi.

Alman gazetesi Die Welt’te yer alan habere göre, ABD’de artış, 8.6 milyon satışla yüzde 1.3 oranında kalırken, Avrupa, 8.09 milyon yeni ürün satışıyla yüzde 9.1 oranında büyümüş oldu.

Bu arada Hindistan, istikrarlı bir büyüme göstererek 1.42 milyon araçla yüzde 4.5’lik artış gösterdi.

Buna karşılık pazarın krizde olduğu ülkeler var. Bunlardan Japonya pazarı 2.13 satışla yüzde 5.3 kadar düştü. Resmen çöken Brezilya pazarında yüzde 25’lik küçülme ancak 952 binlik bir satış hacmine tekabül etti. 

Rusya pazarı ise 672 bin satışla yüzde 14 kadar küçülmüş oldu. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net