19 Temmuz 2016 19:35

Diyanet: Darbecinin cenaze namazı kılınmaz

Diyanet İşleri Başkanlığı, 15 Temmuz darbe girişimde bulunanların cenaze namazlarının kılınmaması talimatı verdi. 

Diyanet: Darbecinin cenaze namazı kılınmaz

Paylaş

15 Temmuz darbe girişiminde bulunanların defin işlemlerine ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı yazılı açılama yaptı. Açıklamada, devlete ve iktidara bağlılığı temel alan Diyanet İşleri Başkanlığı olarak darbe girişiminde bulunanlar için "sala, teçhiz, tekfin ve üzerlerine cenaze namazı kılınması gibi din hizmetleri verilmeyeceği" ifadeleri kullandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Cenaze namazı, ölen bir Mümin için kardeşleri tarafından yerine getirilen bir tezkiye ve duadır. Bu merasimde Müminler ölen kardeşleri için dua etmekte, ona hüsnü şahadette bulunmakta ve haklarını helal ettiklerini ilan etmektedir.

Hâlbuki bu kişiler, giriştikleri eylemler ile sadece bireylerin değil bütün bir milletin hukukunu ayaklar altına almış ve böylece Mümin kardeşlerinin tezkiye ve dualarını hak etmemişlerdir. Bu nedenle ülkemizin meşru yönetimine başkaldırarak milletimizin ve devletimizin bekasını hedef alan, TBMM başta olmak üzere kamu kurumları üzerine bomba yağdıran ve acımasızca halka karşı silah kullanan ve bu sırada öldürülen darbecilere karşı Başkanlığımızca sala, teçhiz, tekfin ve üzerlerine cenaze namazı kılınması gibi din hizmetleri verilmeyecektir.

Ancak zorla ve tehdit ile olaya sürüklenmiş, hiçbir şeyden habersiz ne olduğunu bilmeden kendisini çatışmaların içinde bulmuş ve hayatını kaybetmiş, er-erbaş ve askerlerimiz ile güvenlik görevlilerimiz bu uygulamanın dışında tutulacaktır." 

81 İLİN MÜFTÜSÜNE FETÖ TALİMATI

Diyanet İşleri Başkanlığı ayrıca 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından 81 il müftüsünü yarın başkanlıkta toplayacak. Saat 10.00'da Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez başkanlığında yapılacak toplantının ardından Gülen yapılanmasına ilişkin atılacak yeni adımları açıklanacak. 

1 GÜNDE 492 KİŞİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Bunun yanında bugün itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığı, taşra ve yurtdışı teşkilatında her kademede görev yapan personelden, aralarında 3 il müftüsü, 1 daire başkanı, 1 başkanlık müşavirinin de bulunduğu 492 kişi, darbe girişiminde bulunanlarla ilişkili oldukları gerekçesiyle görevlerinden uzaklaştırdı. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Ülkeyi yönetenlerin sağduyulu olması lazım

SONRAKİ HABER

Cezası onanan Barış Akademisyeni Üstel ders verdi: Dayanışma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa