19 Temmuz 2016 03:18

ABD, uçuş yasağını kaldırdı

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Amerikan Sivil Havacılık Kurumu tarafından konulan Türkiye'den ABD'ye uçuş yasağı kaldırıldı.

Paylaş

ABD, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından aldığı, İstanbul’dan gelecek herhangi bir havayolu şirketinin ABD topraklarına iniş yapmasını yasaklama kararını kaldırdı. Kararın ardından Türk Hava Yolları'nın (THY) ABD uçuşları normale döndü.

THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamaya göre, ''Kanunsuz askeri darbe girişimi sonrası Amerikan Sivil Havacılık Kurumu’nun, ABD’li havayolu şirketlerinin ABD’den İstanbul’a veya İstanbul’dan ABD’ye havayolu taşımacılığı yapmasını yasaklama kararı kaldırıldı. Buna göre tarifeli uçuşlar 19 Temmuz 2016 Salı günü, 06.45’de icra edilecek İstanbul-New York uçuşu ile birlikte normal seyrine dönecek.'' denildi.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı; “Birkaç saat önce yaptığım açıklamada; Amerikan Sivil Havacılık Kurumu'nun geçici bir süreliğine uçuşları durdurmasıyla ilgili olarak Amerika’ya direkt uçmamak için hiçbir sebep olmadığını düşündüğümü belirtmiştim. Aldığımız tedbirler, normlar dâhilindeydi ve uçuş yasağından bu yana sürdürdüğümüz yoğun mesai sonrası raporlarımızı verdik. Detaylı toplantılar gerçekleştirdik. Sonuç beklediğimiz üzere olumlu neticelendi." dedi.

16 Temmuz 2016 tarihinde öğle saatleri itibarı ile Federal Havacılık Federasyonu (FAA), ikinci bir emre kadar ABD’li havayolu şirketlerinin ABD’den İstanbul’a veya İstanbul’dan ABD’ye havayolu taşımacılığı yapmasını; aynı zamanda İstanbul’dan gelecek herhangi bir havayolu şirketinin de ABD topraklarına iniş yapmasını yasaklamıştı. (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Üniversite adaylarına uyarı: Tercih için acele etmeyin

SONRAKİ HABER

Beşiktaş ile Başakşehir 1-1 berabere kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa