18 Temmuz 2016 16:46

İsveç’te mültecilerin emeği patronların iştahını kabartıyor

İsveç Çalışma Bakanı mültecilerin “iş piyasasına girebilmeleri” için ücretlerin maliyetlerini nasıl düşüreceklerini araştırdıklarını söyledi.

İsveç’te mültecilerin emeği  patronların iştahını kabartıyor

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Büyük bir çoğunluğu Suriye’den gelerek İsveç’e iltica eden çalışabilir durumdaki 100 bini aşkın mülteci, tekeller ve onların parlamentodaki temsilcileri burjuva partilerin, ucuz iş gücü elde etme iştahlarını kabartıyor.
İsveç Sanayi ve Ticaret Odası, Liberal Parti, Muhafazakar Parti, Merkez Partisi ve Hıristiyan Demokratların yetkilileri, yaşamlarını kurtarmak için savaştan kaçan mültecilerin trajedilerini kâra dönüştürebilmek için art arda öneriler getiriyorlar. 

BUGÜNE KADAR NE İSTEDİLERSE OLDU

İsveç tekelleri, bugüne kadar düşük ücretlerin istihdamı artıracağını ve işsizliği azaltacağını öne sürerek çalışanların ücret zammı taleplerine karşı çıktılar. 1960’lı yıllarda cinsler arasındaki ücret farklılığının ortadan kalkmasının kadınların iş bulmalarını zorlaştıracağını iddia ettiler. Bundan bir kaç yıl önce de yüzde 25’lere çıkan gençler içindeki işsizliği düşürmek gerekçesiyle gençlere daha az ücret ödenmesini talep ettiler.

Dört sağ partinin oluşturduğu hükümet de, işverenlerin yeni işe alacakları gençler için işveren ödentisi yapmamalarını kararlaştırdı. Vergi mükelleflerine 100 milyarca krona mal olan bu uygulama gençler arasındaki işsizliği azaltmadı.

Tekeller ve onların parlamentodaki temsilcileri, şimdi de aynı şeyi mültecileri bahane ederek yapmaya çalışıyor. Mültecilerin daha düşük ücretle çalıştırmalarının, “İş yaşamına girmelerine katkıda bulunacağı” iddia ediliyor.

EN DÜŞÜK MAAŞ GENÇ MÜLTECİLERE!

İsveç Ticaret ve Sanayi Odaları, mültecilere ilk 3-4 yıl içinde ortalama maaşın yüzde 75’i oranında ücret ödenmesini ve işverenlerin mülteciler için işveren vergisi ödememelerini önerdi. Merkez Partisi, Liberal Parti ve Hıristiyan Demokratlar art arda açıklamalar yaparak öneriyi desteklediklerini ve daha düşük ücretlerin mültecilerin iş yaşamına atılmalarını kolaylaştıracağını açıkladılar.

Ana muhalefet partisi Muhafazakar Parti ise, bir adım daha ileri giderek 23 yaşından küçük mültecilere yüzde 60 ücret ödenmesini, pratik yaptıkları ve dil kurslarına gittikleri sürelerde ödeme yapılmamasını önerdi.

HÜKÜMETTEN SÖMÜRÜYE YEŞİL IŞIK

Tüm bu tartışmalar sürerken, gözler Sosyal Demokratların ve Yeşillerin koalisyonundan oluşan hükümetin, mültecilere iş ve konut bulmak için görevlendirdiği Çalışma Bakanı Ylva Johansson’a çevrildi.

Bakan Johansson, Dagens Nyheter gazetesine mültecilerin iş piyasasına girebilmeleri için ücretlerin maliyetlerini nasıl düşüreceklerini araştırdıklarını söyledi.  Başbakan Stefan Löfven’in tekellerin taleplerinin “İsveç modeli için bir tehdit” olduğunu açıklamasına rağmen, sorumlu bakanın yaptığı açıklama, medya ve emek örgütleri tarafından hükümetin tekellerin önerilerine sıcak bakması olarak algılandı.

SENDİKALAR DÜŞÜK ÜCRETE KARŞI

İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı (LO) Karl-Petter Thorwaldsson, daha önceki uygulamaların düşük ücretlerin işsizliği azaltmadığı yoksulluğu arttırdığına dikkat çekerek mültecilerin düşük ücretle çalıştırılmaları önerilerine karşı çıktı.

LO Toplu İş Sözleşmeleri Sekreteri Torbjörn Johansson da, iş piyasasında entegrasyonun sağlanması için her şeyi yapacaklarını, İsveç Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerine söylediklerini ancak hiç bir biçimde mültecilere daha az ücret verilmesini kabul etmeyeceklerini açıkladı. Büyük patronlar ve burjuva partilerinin önerilerinin işsizliği azaltmayacağına vurgu yapan Johansson, “Biz etnisiteden dolayı ücretlerin belirlenmesine hazır değiliz. Asla yeni bir alt sınıfın oluşmasına katkıda bulunmayacağız, bizdeki sınıflar bize yeter” şeklinde konuştu.


 

ÖNCEKİ HABER

Gazeteye gece yarısı baskını!

SONRAKİ HABER

İzmir Gazeteciler Cemiyeti: Türkiye'de basın kaygı içinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa