Af Örgütü: Başarısız darbe sonrasında haklar korunmalı!

Af Örgütü: Başarısız darbe sonrasında haklar korunmalı!

Uluslararası Af Örgütü 15 Temmuz günü gerçekleştirilen darbe girişimine yönelik bir açıklama yayınladı. 

Açıklamada, Türkiye’ye darbe sonrasında hakların korunması çağrısı yapan Af Örgütü, darbe girişiminin nasıl gerçekleştiğini ve onu takip eden şiddetin etkin bir şekilde soruşturulmasını ve tüm sorumluların adil yargılanmak üzere adalet önüne getirilmesi gerektiğini belirtti.

1980 Darbesi'nin sonuçlarının hatırlatıldığı açıklamada şunlara değinildi "Darbe girişiminin nasıl gerçekleştiği ve onu takip eden şiddet etkin bir şekilde soruşturulmalı ve tüm sorumlular adil yargılanmak üzere adalet önüne getirilmelidir. Bazı hükümet yetkilileri ve iktidar partisi temsilcileri, geçmiş askeri yöneticilerin de bir araç olarak kullandığı ölüm cezasının yeniden yürürlüğe konması lehine konuşmalar yapmışlardır. Meşru muhalefet üzerinde daha ileri boyutta kısıtlamalar gibi, bu geri adımdan da kaçınılmalıdır" 

Açıklamada son olarak da "Türkiye yetkilileri, hukukun üstünlüğü, insan hakları, ve yargı da dahil kurumların bağımsızlığı ve etkinliğine saygıyı güçlendirmeli, bunları korumalıdır" denildi.  (İzmir/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net