Öğreten: Demokrasinin anlamını değiştiriyorlar

Öğreten: Demokrasinin anlamını değiştiriyorlar

Özgür Gündem gazetesinin “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” görevini Gazeteci Tunca Öğreten devraldı.

Özgür Gündem gazetesindeki Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği görevini devralan Gazeteci Tunca Öğreten, gazetenin haber toplantısına katıldı. Öğreten, gündemin ana konusunun tasfiyeler olduğunu ve manşetin de buradan kurulduğunu söyledi. Cumadan beri toplam 12-13 bin kişinin tasfiye edildiğini ve bunun ucunun basına da yansıyacağını belirtti. İktidara yakın sosyal medya hesaplarından çağrılar yapıldığını da hatırlatan Öğreten, “Özgür Gündem’de artık nöbet daha da önemli bir hale geldi. Çünkü belli ki iktidara yakın olmayan, biat etmeyen gazeteciler bir şekilde ya gözaltına alınacak ya da tutuklanacaklar.” dedi. 

‘BUNUN NERESİ DEMOKRASİ?’

Darbe girişimi sonrası yaşananlar ve ‘demokrasi’ tanımına da değinen Öğreten “Hani bir laf vardır ya ‘Kendine müslüman’ diye, bunlar da kendine demokrat. Yani bir gece önce CNNTürk askerler tarafından basıldı, daha önce orayı basan halkı ve özel harekatçıları gönderdiler. Ertesi gün ise 5-6 haber sitesini kapattılar. Bunun neresi demokrasi? ‘Sen benim sesimi duyuruyorsan, benim istediğimi söylüyorsan o zaman sana dokunmam’ diyor. ‘Ama sen beni eleştiriyorsan ben demokrat değilim’ diyor” dedi. 

‘BİAT ETMEDİĞİNDE ÖZGÜR DEĞİLSİN’

Gazeteci Öğreten bundan sonra olacakların mesajının o gece yaşananlarla verildiğini belirterek şöyle devam etti: “Türkiye’de demorkasi kelimesinin anlamı değiştiriliyor. Bizim yüzyıllardır bildiğimiz demokrasi kelimesinin anlamının içini farklılaştırıyorlar. Onlara göre demokrasi, onlara biat ettiğin kadar olacak. Etmediğin zaman özgür değilsin. Özgür Gündem’e 21 Haziran’da gidip imzamızı teslim ettiğimizde duyduğumuz endişe bizim iyi günlerimizmiş. Ben şimdi bunu anlıyorum. Bugün yazdığım köşe yazısında da söyledim. Artık bizim sadece nöbetçi yayın yönetmenine ihtiyacımız yok. Nöbetçi akademisyene, nöbetçi savcıya, nöbeti hakime hatta nöbetçi demokrata ihtiyacımız var” (İstanbul/EVRENSEL) 

www.evrensel.net