07 Mayıs 2012 12:28

Tiyatrocular özelleştirmeye karşı çalıştay yapacak

Şehir Tiyatrolarındaki repertuar ve idari yönetimde yapılan değişiklerin ardından Başbakan’ın ‘ikisini de özelleştireceğim’ dediği Şehir Tiyatroları ve Devlet Tiyatrolarının oyuncuları bir araya geldi. Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin önceki gün düzenlediği ‘Tiyatronun güncel sorunları’ adlı panelin moderat

Tiyatrocular özelleştirmeye karşı çalıştay yapacak

Paylaş
Sevda Aydın

SANAT YÖNETMENİ TİYATROCU DAHİ OLMAYABİLİR

Şehir Tiyatroları Eski Genel sanat Yönetmenlerinden Orhan Alkaya haftalardır süren tartışmalara dair ayrıntılı bir inceleme sundu. 2006’da kaldırılan Katma bütçe uygulaması sonlandırıldıktan sonra bir kaos doğduğunu, bu kaostan çıkabilmek için Şehir Tiyatrolarını özerk statüde tarif edecek bir yasa teklif ettiklerini vurgulayarak, “bunun için modeli önerdik. Hiçbir şey yapılmadı ve oyunlarımıza yönelik malum eleştiriler gelmeye başladı. ‘Günlük Müstehcen Sırlar’ bahane edildi.’ Zaman gazetesinin  TİEK’ten aldığını iddia ettiği haberlerini hatırlatan Alkaya, ‘İşin lojistiği böyle oluşmaya başladı ardından da  Mustafa İsen muhafazakar sanat kavramını attı ortaya. Pek bir şey anlamadık doğrusunu söylemek gerekirse. Ve arkasından Şehir Tiyatroları yönetmeliği değişikliği geldi. Hem de aynı günde.’ Dedi. Şimdiye kadar Şehir Tiyatrolarına Baş rejisör ya da Sanat Yönetmeni başkanlık ediyordu. Yeni yönetmenliğe göre Şehir tiyatrolarının bağlı olduğu Sekreter Yardımcısı, Şehir Tiyatroları Yönetim Kurulu Başkanı. Başkan’ın katılmadığı toplantılara da onun yerine Kültürel ve Sosyal İşlerden Daire Başkanı olacak. Sanatçıların da daha önceki yönetmeliklerde seçtiği iki temsilcinin yeni yönetmelikte olmadığını söyleyen Orhan Alkaya, ‘Bundan sonra Sanat Yönetmeninin tiyatrocu olmama ihtimali de var.’ Diye konuştu.

DIŞARIDAN İHALEYLE OYUN SATIN ALI(NI)R

Araya sıkışmış bir maddeden daha bahseden Orhan Alkaya konuşmasını bu noktaya odakladı. Alkaya ‘Dışarıdan İhaleyle oyun satın alınır’ bu işin bam teli. Kültür A.Ş. yeni bir proje başlatacak bu ay. ‘100 oyun 100 temsil’ dedikleri bu projeyi Şehir Tiyatroları finanse edecek. Yani benim yönetmenim, benim oyuncum, benim dekoratörüm, benden izin alacak, dışarıda iş yapacak. Asli işini aksatmamak üzere. Oradan para kazanacak hakkı. Sonra ben onların yaptığı işi satın alacağım.’ Dedi. Şehir tiyatrolarının belli revizyona ihtiyacı olduğunu söyleyen sanatçı, ‘Ama daha da özgürleştirilmesi gerekiyor, özelleştirilmesi değil. Benim yaratıcı gücüme kim değer biçecek? Devlet sanatçısının bir fiyatı mı var?’ diye sordu. Alkaya,  Bu özelleştirmeyi ancak tiyatroları lağvederek yapabilineceğine değindikten sonra yüzyıllık bir geleneği çöpe atmak istendiğini ve buna biz teslim olmayacaklarını aktardı.

DEMOKRASİ İÇİN GENÇ KUŞAKLARLA ÇOK YAKIN İLİŞKİ İÇERSİNDE OLALIM

Rutkay Aziz konuşmasına ‘ben bu ülkede son 10 yıldır yaşanan hiçbir şeye şaşırmıyorum. Şaşırmamayı öğrendim derdim ama yine de şaşırmaya devam ediyorum.” sözleriyle başladı.  “Tabii ki Devlet Tiyatroları da Şehir Tiyatroları da  olacaktır diyen Aziz, “Brecht’in de dediği gibi ‘gereken bütün desteği vermek, hiçbir şeye karışmamak, buraları tiyatroculara bırakmaktır’ Dünyanın hiçbir yerinde kültür sanat baskı altına alınamaz. Hiçbir yerde buna izin verilmemiştir, verilmeyecektir de.” dedi.

TİYATRONUN HÜKÜMETE YANDAŞLIK YAPMA GÖREVİ YOKTUR

Yücel Erten, “Başbakanın da içine düştüğü büyük yanılgı, uygar bir ülkenin sanat kurumlarının, hükümetin ekmeğine yağ süreceği düşüncesidir. 30 yıldır böyle bir şeyin olamayacağını söylüyoruz. Hükümetlerin tiyatrosu değildir Devlet Tiyatrosu. Yerel yönetimlerin de tiyatrosu değildir Şehir Tiyatroları. Tiyatro tiyatrodur. Hiçbir hükümete yandaşlık yapma görevi yoktur. Olması ihtimali çok kötü bir ihtimaldir. Tiyatro sanatçıları da” şeklinde konuştu.  Erten, ‘Sanatı sanat için yapıyorlar, toplum için değil’ diyen Başbakan’a ‘Başbakan sanırsınız sosyalist, komünist. Biz de ‘bunlar cizvit imamı’ desek yakışık kalır mı? Biz onun sayın Başbakan olduğunu biliyoruz o da bizim sanatçı olduğumuzu bilsin’ dedi.
(İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Boykot yapan sendikacılar atıldı

SONRAKİ HABER

TBMM’den patrona kıyak, çiftçiye yüksek faizli borç yapılandırma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa