İsveç’e gelen mülteciler azaldı, dönenler arttı

İsveç’e gelen mülteciler azaldı, dönenler arttı

Bu yılın ilk yarısında İsveç’e gelen sığınmacıların sayısı önemli ölçüde azalırken, ülkelerine geri dönenlerin sayısı arttı.

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Bu yılın ilk yarısında İsveç’e gelen sığınmacıların sayısı önemli ölçüde azalırken, ülkelerine geri dönenlerin sayısı arttı. Geçtiğimiz yılın ilk altı ayında İsveç’e 29 bin 325 kişi iltica etmişken, bu yılın aynı döneminde 15 bin 488 kişi iltica başvurusunda bulundu. Bu, iltica eden sığınmacıların yüzde 40 oranında azaldığı anlamına geliyor.

Başvuruda bulunanların azalmasına karşın, geri dönen mültecilerin sayıları  belirgin bir artış göstererek 10 bin 500’e yükseldi. Bin mülteci zorla sınır dışı edilirken geri kalanları gönüllü olarak İsveç’i terk etti.

Bunlardan yüzde 63’ü kendi ülkelerine, yüzde 37’si de Avrupa’da ilk ayak bastığı Avrupa ülkelerine dönüş yaptı. Ülkelerine geri dönen halk grupları arasında Iraklılar başı çekiyor. Geçtiğimiz yılın ilk yarısında 900 civarında Iraklı dönüş yapmışken, bu sayı, bu yılın aynı döneminde 1800’ü geçerek iki katına çıktı.

Geri dönenlerin neredeyse tamamının Göçmen Dairesi’nin kararını beklemeden geri dönüş yapmaları ise dikkat çekiyor. Bağdat’ta bundan bir süre önce gerçekleştirilen ve yaklaşık 300 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırılardan sonra dahi geri dönenlerin sayısında bir azalma olmadığı belirtiliyor.  Ülkelerine geri dönüş yapan mülteciler sıralamasında Afganistanlılar ikinci sırada. İsveç ve Afganistan arasında ilticacıları iade anlaşması olmamasına karşın çok sayıda Afganistanlı geri dönüş yapmayı tercih etmiş.

IRKÇI SALDIRILARIN ARTMASI ETKİLİYOR

Geri dönen mültecilerin sayılarındaki artışın en önemli nedenlerinden biri mültecilere yönelik ırkçı saldırıların artması. Son bir yıl içinde ırkçı ve faşist örgütlenmeler, mülteci kampları ve kamp olması planlanan yüzü aşkın binayı yakarak kundakladılar.

Geri dönüşleri artıran ve hızlandıran bir diğer etmen de parlamentonun geçen ay kabul ettiği mültecilerin haklarını sınırlayan yasalar. Yapılan değişiklikler mültecilere süresiz değil, 3 yıl geçici oturma izni verilmesini öngörüyor ve aile birleşimlerini pratikte olanaksız hale getiriyor.

İltica talepleri reddedilenlerin İsveç’i gönüllü olarak terk etmelerinin nedeni ise bunu yapan mültecilere İsveç Hükümeti’nin ülkelerinde yeni bir yaşam kurmalarına yardımcı olmak için maddi yardımda bulunması. Gönüllü olarak ülkesine dönmeyi kabul eden mülteci başına 30 bin, ailelere de 75 bin kron para yardımı yapılıyor.

www.evrensel.net
ETİKETLER İsveçmülteci