ABD: Bize Gülen'le ilgili bir başvuru gelmedi

ABD: Bize Gülen'le ilgili bir başvuru gelmedi

John Kerry: Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesine ilişkin bize herhangi bir başvuru gelmedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'de darbe yapmaya kalkışan güçlerin sorumlusu olduğu iddia edilen Fethullah Gülen hakkında, Türkiye'den ABD'ye 'iade talebi' gelmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP hükümetinin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen'in iade talebine ilişkin ilk resmi açıklama, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den geldi. John Kerry, Lüksemburg'a yolculuğu sırasında kendisine yöneltilen bir soru üzerine, 'Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesine ilişkin bize herhangi bir başvuru gelmedi' dedi. Kerry, Türkiye'de anayasal düzenin sürmesini umduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan, ABD'nin Pennsylvania eyaletine bağlı Saylorsburg kasabasında yaşayan Fethullah Gülen, dün gece Türkiye'de yaşanan darbe girişimini kınayan bir açıklama yaptı.

Hükümetlerin güç kullanılarak değil, adil ve özgür seçimlerle değişmesi gerektiğini belirten Gülen, "Bu askeri darbe girişimini şiddetle kınıyorum. Son 50 yıldr yaşanan her askeri darbenin çilesini çekmiş biri olarak, böyle bir girişimle ilişkilendirilmek onur kırıcı. Bu iftiraları koşulsuz bir şekilde reddediyorum" dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER ABDFethullah Gülen