16 Temmuz 2016 08:01
Son Düzenlenme Tarihi: 20 Temmuz 2016 14:37

Darbe girişimini planladığı söylenen Muharrem Köse kimdir?

Askeri darbe girişimini planladığı iddia edilen, bir süre önce görevden alınan Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse kimdir?

Darbe girişimini planladığı söylenen Muharrem Köse kimdir?

Paylaş

İstanbul ve Ankara'daki askeri darbe girişiminin, bir süre önce görevden alınan Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse başkanlığında planlandığı iddia edildi.

Peki, Albay Muharrem Köse kimdir?

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri olan Albay Muharrem Köse, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın imzasıyla görevinden alınmıştı. Köse'nin, takipsizlikle sonuçlanan "Kozmik Oda" soruşturması kapsamında yapıldığı belirtilen usulsüzlüklere ilişkin görevden alındığı ileri sürüldü. Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast ihbarı ile başlatılan ve Genelkurmay'a bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu'nda "Kozmik Oda"ya girilmesine neden olan soruşturmaya ilişkin, Ankara Başsavcılığı 5 yıl 3 ay sonra takipsizlik kararı vermişti.

Dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu'nun tutuklanması ve yerine Köse'nin atanmasından sonra 25 Şubat 2013'te mahkemeden karar alınıp muhafaza altındaki harddisk ve 16 Numaralı odadaki dokümanlar incelenmek üzere TÜBİTAK'a gönderildi. HSYK dosyasında, "O dönem paralel yapının etkin olduğu TÜBİTAK'ta harddisklerin çözümünün yaptırılarak sızdırıldığı" bilgisine yer verildi. Köse'nin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın imzasıyla adli müşavirlik görevinden alındığı öğrenildi. (CİHAN)

 

ÖNCEKİ HABER

754 asker gözaltında

SONRAKİ HABER

DİSK: Asgari ücret tespitinde TÜİK raporu baz alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa