Açlık sınırı bin lirayı aştı

Açlık sınırı bin lirayı aştı

MEMUR-SEN, Nisan ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını bin 42 TL, yoksulluk sınırını ise 2 bin 830 TL olarak belirledi. Rakamlar Mart ayına kıyaslandığında açlık sınırında yaklaşık 2, yoksulluk sınırında ise 60 TL’lik artış yaşandı.Memur-Sen, geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişik

MEMUR-SEN, Nisan ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını bin 42 TL, yoksulluk sınırını ise 2 bin 830 TL olarak belirledi. Rakamlar Mart ayına kıyaslandığında açlık sınırında yaklaşık 2, yoksulluk sınırında ise 60 TL’lik artış yaşandı.
Memur-Sen, geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay düzenli olarak yaptırdığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Nisan ayı sonuçlarını açıkladı.  Araştırmaya göre, 4 kişilik çekirdek ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 42,686 TL olarak belirlendi. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 2 bin 830,387 TL olarak hesaplandı. Nisan ayında Mart ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 1.41’lik bir düşüş tespit edildi. (ANKARA)

www.evrensel.net