Zehir gemisinde söküm hızla sürüyor

Zehir gemisinde söküm hızla sürüyor

Zehirli Ethan gemisinin sökümünün durdurulması için açılan dava sürerken söküm işlemi başladı ve son hızla sürüyor.

Daha önce söküm için Aliağa’ya getirilen ve insan sağlığına zararlı sıvılaştırılmış doğalgaz taşıdığı belirtilen Ethan (Methania) isimli tankerin söküm işleminin durdurulması için yargı yoluna giden İzmir Barosu, söküm işleminin başladığı ve hızlı bir şekilde devam ettiği bilgisi ve olaya ilişkin fotoğrafların kendisine ulaşması üzerine İzmir 1. İdare Mahkemesi’ne ek bir dilekçe sunarak işlemlerin durmasını istedi. Baro, telafisi imkansız ölümcül, çevresel felaketlerin yaşanmaması için söküm işleminin durdurulmasına yönelik yürütmeyi durdurma kararı verilmesini talep etti.

Dilekçede gemi sökümünde Uluslararası Sözleşme ve ulusal mevzuat hükümlerinin dikkate alınmadığı vurgulanırken, sağlığa ve çevreye zararlı maddeler içeren gemilerin Türkiye’ye getirilirken yapılan usulsüzlüklerin ortaya çıkışını engellemek için sökümün büyük bir hızla yapıldığı vurgulandı.

İzmir Barosu “2015 yılında Aliağa’ya getirilen Kuito adlı zehir yüklü geminin mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verene kadar hızla söküldüğünü hatırlatarak aynı çevresel felaketlerin tekrar yaşanmaması için sayın mahkemenizin öncelikle Ethan adlı geminin başlatılan söküm işlemine karşı yürütmeyi durdurma kararı verilmesini talep ediyoruz” denildi.

NE OLMUŞTU?

İzmir Baro Başkanı Av. Aydın Özcan konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Tehlikeli atıkların sınır ötesi taşımının ve bertaraf edilmesinin kontrolüne ilişkin Basel Sözleşmesi ve Tehlikeli Atıkların Yönetmeliği’ne göre Ethan gemisinin derhal iade edilmesi gerekmektedir.” dedi

Çeşitli ülkeler arasında sıvılaştırılmış LPG, LNG gibi ya da sıkıştırılmış halde gaz taşıyan Ethan gemisinin eskimesinden dolayı sökülüp geri dönüşümüne karar verilmiş, ancak, zehirli ve asbestli atıklar bulundurduğu için geminin Avrupa ülkelerinde sökülmesine izin verilmemişti. Hiçbir Avrupa ülkesi geminin denizlerine girmesine de izin vermedi. Bunun üzerine geminin ilk olarak söküm kararının alındığı Fransa’da geri dönüşümünün yapılması için girişimde bulunuldu. Fransa’da geri dönüşüm kararı verildikten sonra, zehirli ve asbestli atık bulundurduğu için Avrupa ülkelerinin kabul etmediği Ethan gemisi söküm için Aliağa’ya getirilmişti. (İzmir/EVRENSEL)


 

www.evrensel.net