15 Temmuz 2016 13:38

Sibel Çapraz'ın doktorundan acil çağrı: Ameliyat edilmeli

Sibel Çapraz’ı Van Yüzüncü Yıl Üniversite Hastanesindeyken tedavi eden doktoru Çetin Kotan, Çapraz’ın acilen ameliyat edilmesi gerektiğini söyledi.

Sibel Çapraz'ın doktorundan acil çağrı: Ameliyat edilmeli

Paylaş

Menemen R Tipi Cezaevine sürgün edilen hasta mahpus Sibel Çapraz’ı Van Yüzüncü Yıl Üniversite Hastanesindeyken tedavi eden doktoru Çetin Kotan, Çapraz’ın acilen ameliyat edilmesi gerektiğini, aksi takdirde yaşamını kaybedebileceği uyarısında bulundu.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 2015 yılının kasım ayında katıldığı bir basın açıklaması sırasında polise ait zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaralanan Çapraz, yaralı halde tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevine konmuştu. Yüksekova İl Genel Meclisi üyesi ve İl Genel Meclisi Başkan Vekili Sibel Çapraz’ın sağlık durumu kritik noktaya geldi. Bir süre önce Menemen R Tipi Cezaevine sürgün edilen Çapraz’ı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde tedavi eden doktorlardan Çetin Kotan, 12 Temmuz günü Çapraz’ın avukatlarına bir e-posta göndererek Çapraz için, “Ameliyat edilmezse ölebilir” uyarısında bulundu.

OCAKTA AMELİYAT OLMASI GEREKİRDİ

Çapraz’a plastik cerrahi patolojilerinin gerektirdiği ameliyatların yapıldığını ve tamir edilen bağırsaklara ek olarak bir aparatla vücuda bağlı olan bağırsaklar aracılığı ile dışkının dışarı atıldığını belirten Doktor Kotan, bu tür ameliyatlarda hastaların düzenli olarak takip edilmesi gerektiğine, yeme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Doktor Kotan, “İlk ameliyattan 3 ay sonra karın duvarından dışarı alınmış olan bağırsağın yeni bir ameliyatla içeri alınması gerekir” dedi.  

“Bu durum tıbbi bir zarurettir” diyen Kotan, “Aksine hareket etmek, karın duvarına ağızlaştırılmış bağırsak kısmının içeri alınmaması, yani restoratif ameliyatın geciktirilmesi; yol açacağı metabolik sonuçlar nedeni ile ciddi yaşamsal risk oluşturur. Muhtemel enfeksiyonların yol açacağı komplikasyonlar, bu hasta özelinde kolunda açık yaralarının da olduğu göz önünde bulundurulduğunda, anılan metabolik komplikasyonların yanı sıra ağır septik sonuçlara da yol açabilir” diye uyardı.

Söz konusu ameliyatın 2016 yılı ocak veya şubat ayında yapılması gerekirken halen yapılmadığını söyleyen Kotan, bu nedenle de hastanın ciddi bir risk altında olduğunu vurguladı. Kotan son olarak, “Hastamızın genel cerrahi açısından özetle durumu budur ve kanaatimce gecikme söz konusudur, bağırsak ameliyatının hızla yapılması gerekmektedir” dedi. Çapraz’ın ağabeyi Necip Çapraz da, doktorun kendisini arayarak, “Bu ameliyat gerçekleşmezse ölüme terk etmiş olursunuz” diye uyardığını belirtti. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe, Monaco ile eşleşti

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa