Dünya liderlerinden Nice katliamına tepki

Dünya liderlerinden Nice katliamına tepki

Fransa'nın Nice kentinde 84 kişinin hayatını kaybettiği kamyonlu katliama tepki yağdı.

Fransa'nın Nice kentinde 84 kişinin hayatını kaybettiği kamyonlu katliama tepki yağdı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Fransa’nın Nice şehrinde, milli gün kutlaması sırasında meydana gelen insanlık dışı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Terör karşısında ikircikli tutum sergileyen herkesin, Fransa’yı hedef alan bu son saldırıdan gerekli dersleri çıkarmalarını bekliyoruz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım resmi Twitter hesabından Fransa'nın Nice kentinde gerçekleşen saldırıyla ilgili olarak Fransıca kınama mesajı yayımladı. Kınama mesajında "Terörizm insanlığa karşı bir suçtur. Kanlı terör saldırısını şiddetle kınıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise  "Fransa'nın Nice kentinde meydana gelen korkunç terör saldırısını şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Fransız halkının acısını yürekten paylaşıyoruz. Türkiye terörle mücadelede Fransa ile tam bir dayanışma içindedir. Hep birlikte bu alçaklara karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Terör, herşeyden önce, insanlığa ve evrensel değerlerine karşı bir tecavüzdür. Bu zor günde dostumuz ve müttefikimiz Fransa'ya ve Fransız halkına başsağlığı diliyoruz. Yakınlarını kaybedenlere sabır, yaralılara da acil şifalar temenni ediyoruz." ifadeleri yer aldı.

NATO GENEL SEKRETERİ: DEHŞETE KAPILDIM

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Nice’teki katliam için  "Dehşete kapıldım" dedi.

Stoltenberg Twitter hesabından, "Nice’teki alçakça yapılan terör saldırısından dehşete kapıldım ve çok üzgünüm. NATO Fransız halkıyla sıkı dayanışma içindedir" açıklamasını yaptı.

OBAMA'NIN AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Barack Obama, yazılı açıklamasında Nice kentinde çok sayıda insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olan saldırıyı en güçlü şekilde kınadığını belirtti. Dualarının saldırıda yaşamlarını yitirenlerin aileleriyle olduğunu ifade eden Obama, yaralılara da bir an önce iyileşmeleri dileğinde bulundu. Fransız yetkililere saldırının soruşturulması ve sorumluların adalete teslim edilmesi konusunda, gerek duyulursa her türlü yardıma hazır olduklarını ilettiklerini belirten Obama, saldırı karşısında ABD'nin en eski müttefiklerinden biri olan Fransa ile dayanışma içinde olduklarını dile getirdi.

PUTİN'DEN HOLLANDE'A MESAJ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’a bir telgraf göndererek Nice saldırısında hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada, “Putin, Fransız mevkidaşı Hollande’a bir telgraf göndererek bu insanlık dışı ve barbarca terör saldırısına yönelik üzüntülerini dile getirdi” dedi. Peskov, Putin’in telgrafında “Rusya, bu kötü günlerde Fransa ile dayanışma içindedir ve ölenlerin acısını paylaşmaktadır” ifadelerinin kullanıldığını kaydetti.

FİNLANDİYA VE NORVEÇ'TEN KINAMA

Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinistö ve Norveç Başbakanı Erna Solberg Nice kentindeki saldırıyı kınadı.

Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinistö açıklamasında, "Fransa’nın ulusal gününde gerçekleştirilen bu vahşi terör saldırısı Avrupa değerlerine yapılmış bir saldırıdır. Finlandiya kesin bir ifadeyle terörü kınıyor; Fransa ile dayanışma içindedir" dedi.

Norveç Başbakanı Erna Solberg de yaptığı açıklamada, "Terör eylemlerine bir son vermek için Fransa ile birlikte duruyoruz. Saldırının kurbanları için en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum" dedi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Temmuz 2016 13:00
www.evrensel.net
ETİKETLER Fransa