'Geleneksel' yıllık kıyımda Tül Akbal’in işine son verildi

'Geleneksel' yıllık kıyımda Tül Akbal’in işine son verildi

Bahçeşehir Üniversitesi’nde yaz tatili döneminde akademisyenler işten çıkarılıyor. Bu isimlere Profesör Zeynep Tül Akbal Süalp de eklendi.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde yaz tatili döneminde akademisyenler işten çıkarılıyor. BAÜ hocalarının kendi aralarında ‘mutat yıllık kıyım’ adını verdikleri işten çıkarmalara Bahçeşehir Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyon Bölümü’nde görevli Profesör Zeynep Tül Akbal Süalp de eklendi.

“Bu suça ortak olmayacağız’ ortak metnine imza atmış Barış İçin Akademisyenler’den biri olduğunu ifade eden Akbal, şu açıklamayı paylaştı: “Bahçeşehir Üniversitesi beni işten çıkarttı. Tabii sadece beni değil. Üstelik biz imzacılara ek olarak mutat yıllık kıyımını da yapıyor. Yani başka hocaları da çıkarıyor. Herkesi itibarsızlaştıracak bir bahane bularak imzacıları da araya bu şekilde katıyor. Muhtemelen imza yüzünden değil diyecekler, ne de olsa bu işin nihai olarak hukuksal bir boyutu var ve okulun da uluslar arası bağlantıları var.”

‘İŞTEN ATMALAR ŞAŞIRTMADI’

İşten atmaların kendisini şaşırtmadığını belirten Süalp, “Bu itibarsızlaştırmaları hiçbir zaman kişisel almadım. Bunu daha büyük bir mücadelenin, bir sınıf mücadelesinin küçük bir sathı olarak gördüm” diyerek yarı yolda bıraktığı öğrenciler ve çalışmalar için üzgün olduğunu belirtti.

Toplum ve doğanın sorumluluğunu taşıdığı bir mücadelenin bir parçası olarak yoluna devam edeceğini vurgulayan Akbal, “Şimdi ben 9 köyden kovulmuş Tül, bu suça ve işlenmekte olan bütün diğer suçlara ortak olmayacağım ve artık böyle bir akademinin de parçası olmayacağım. Farklı bir arayışın yollarında görüşürüz” diyerek akademinin biat etmiş dersane ticarethanelerinden ibaret olmayacağını, bilimsel bilginin üretebileceği özgür düşüncenin tartışılabileceği ve amansız eleştirinin mümkün olabileceğini dile getirdi. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Temmuz 2016 19:36
www.evrensel.net