Mülteci Der: Vatandaşlık hakkı ayrımcılık yapmadan tanınmalı

Mülteci Der: Vatandaşlık hakkı ayrımcılık yapmadan tanınmalı

Mülteci- Der, Suriyeli mültecilere vatandaşlık hakkının topluma doğru anlatılması ve ayrımcılık yapmadan tanınması gerektiğini söyledi.

Mültecilerle Dayanışma Derneği (Mülteci-Der), Suriyelilere vatandaşlık mevzusuyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada Mülteci-Der'in konuya ilişkin çözüm önerileri yer aldı. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriyeli mültecilere vatandaşlık verileceği yönündeki açıklamasının ardından Suriyelilere yönelik yükselen ırkçılığa ve nefret söylemlerine dikkat çekilerek "Bunlara ek olarak, insan haklarını savunur konumda olması gereken, hukuk alanında örgütlü kimi kesimler tarafından şiddet ve işsizlik gibi ciddi toplumsal sorunların nedeni olarak savaş mağduru Suriyelileri gösteren talihsiz açıklamalar yapıldı. Medyanın nefret dolu söylemleriyle de körüklenen ciddi bir bilgi kirliliği söz konusudur" denildi.

Savaşların, zulmün, insan hakları ihlallerinin ve Türkiye toplumunda yaşanan işsizlik ve şiddet gibi yakıcı sorunların nedeninin mülteciler olmadığının ifade edildiği açıklamada şunlara değinildi "Bu savaşın aktörleri ve yürüttükleri politikalarla söz konusu sorunları giderme yönünde hareket etmeyen iktidar sahipleridir. Mültecilerin, Türkiye'de huzur ve barış içinde yaşamalarına, bugün ve geleceğe güvenle bakmalarına dönük yasal girişimlere ihtiyaç olduğu açıktır".

'TOPLUMA DOĞRU ŞEKİLDE ANLATILMALIDIR'

Mültecilere vatandaşlık hakkı verilmesi de dâhil kalıcı çözümler getirilmesine yönelik politikaları olumlu karşıladıklarını da ekleyen Mülteci-Der açıklamasında "Bu tip adımların siyasi kaygılardan bağımsız olarak devletlerin mültecilerin durumuna kalıcı çözümler getirme yükümlülüğü bağlamında atılması ve dolayısıyla bir lütuf değil, uluslararası hukuk bağlamında bir yükümlülük olduğunun topluma doğru bir şekilde anlatılması gerektiğini düşünmekteyiz. Ayrıca, her şeyden önce bu konunun bizatihi öznesi olan Suriyelilerin vatandaşlık hakkına ilişkin düşünce ve taleplerinin sürecin merkezinde olmasının elzem olduğuna inanıyoruz" dedi.

Vatandaşlık hakkının herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan tüm mültecilere tanınması gerektiğinin altını çizen Mülteci-Der açıklamasını şöyle sürdürdü "Vatandaşlık hakkı gibi uzun erimli bir çözüme giden yolun sağlam taşlarla döşenmesi, sürecin başarıya ulaşması açısından son derece önemlidir. Bu anlamda hâlihazırda mültecilere yönelik nefret söylemini ve nefret suçlarının önlenmesi, ülkemizde karşı karşıya kaldıkları hak gasplarının sonlandırılması ve uluslararası standartların ihlaline kesinlikle izin verilmemesi gerekmektedir.  Geçiş sürecinde menşe ülke ve statü gibi ayrımlar yapılmaksızın, bireysel mülteci statüsü değerlendirme süreçleri hızlandırılmalıdır". (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net