14 Temmuz 2016 16:36

IŞİD ve Nusra’ya karşı ortak komuta merkezi

ABD’nin Rusya’ya el Nusra’ya karşı operasyonların entegre edilmesi amacıyla ortak bir komuta merkezi kurulması önerdiği iddia edildi.

IŞİD ve Nusra’ya karşı ortak komuta merkezi

Paylaş

ABD’nin Rusya’ya el Nusra’ya karşı operasyonların entegre edilmesi amacıyla ortak bir komuta merkezi kurulması ve IŞİD’in yok edilmesi için çabaların koordine edilmesini önerdiğini iddia edildi. Washington Post gazetesi’nde yer alan habere göre, Obama hükümetinin Suriye konusunda Rusya’ya sunduğu bu yeni teklif, ülkelerin orduları ve istihbarat ajansları arasında derin bir koordinasyonun ve iki ülke uçakları tarafından Suriye’de hava saldırılarının önünü açabilir.

MERKEZ AMMAN OLACAK

Washington Post’un ele geçirdiği taslak belgede, hava operasyonlarının koordine edilmesi için Rus ve ABD’li ordu ve istihbarat yetkililerinin bulunacağı yeni bir komuta kontrol merkezi kurulmasını öneriliyor. Sputnik’te yer alan habere göre, ABD’nin önerdiği ‘Ortak Uygulama Grubu’ (JIG) adlı merkez Ürdün’ün başkenti Amman’ın yakınlarında yer alacak.

Belge taslağına göre JIG’in amacı, ‘Rusya ve ABD’nin imzaladığı uçuş güvenliği anlaşmasının ötesinde genişletilmiş bir koordinasyon sağlanması ve IŞİD karşısında bağımsız ama senkronize edilmiş çabaların maksimum düzeye getirilmesi için çalışılması.’ Ayrıca sağlanması planlanan bu koordinasyonun hem IŞİD hem de el Nusra’yla ilgili istihbarat paylaşımıyla başlaması gerektiği belirtiliyor.

Bu arada taslakta, Rusya’nın Suriye hükümetinin düzenleyeceği tüm hava operasyonları konusunda ABD’yi önceden bilgilendirmesi gerektiği belirtiliyor. Belgede, Nusra’nın bir saldırı gerçekleştirmesi durumunda Rusya’nın yalnızca ABD’yle koordinasyon sağlayarak Suriye ordusuna destek vermesi de teklif ediliyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci: Özelleştirme durana kadar

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa