14 Temmuz 2016 11:19

Moldova bayraklı gemiye kaçak sigara operasyonu

İstanbul Boğazı’nda Moldova bayraklı bir gemiye yapılan operasyonda 3 milyon 300 bin paket sigara ele geçirildi.

Moldova bayraklı gemiye kaçak sigara operasyonu

Paylaş

Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü ekipleri yüklü miktarda kaçak sigara sevkiyatı yapılacağı bilgisi üzerine harekete geçti. Yapılan çalışmalar neticesinde riskli görülen gemiler belirlenerek Bakanlık Komuta Kontrol Merkezi’nde gemi takip sistemi aracılığıyla izlenmeye başlanıldı.

Çalışmalarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Magosa Limanı’ndan aldığı yükü Ukrayna Skadovsk Limanı’na götüren Moldova bayraklı bir gemi takip edilmeye başlanıldı.
Ukrayna’ya gitmek üzere Türkiye karasularına giren gemi ekipler tarafından sistem üzerinden ve fiziki olarak takibe alındı. İstanbul Boğazı’ndan geçen gemi bir süre Ukrayna karasularında seyrettiği belirlendi. Boş olduğu beyan edilen gemi bir süre sonra tekrar rotasını Türkiye karasularına çevirdi. Ukrayna’da yükünü boşalmış gibi sahte evrak düzenlenen gemiye Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından operasyon düzenlendi.

Sahil Güvenlik ekiplerinin de destek olduğu operasyonda gemide yapılan incelemede 3 milyon 300 bin adet sigara ele geçirildi. Gemide bulunan 6 kişi de ekipler tarafından gözaltına alındı. Ele geçirilen sigaraların piyasa değerinin 28 milyon 500 bin lira olduğu öğrenildi. (CİHAN)
 

ÖNCEKİ HABER

Pokemon avcıları, Yargıtay'a bile girmeye kalkışmış

SONRAKİ HABER

Vatikan ABD'li kardinali meslekten menetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa