Sendikaya üye olan işçilere ücretsiz izin baskısı

Sendikaya üye olan işçilere ücretsiz izin baskısı

Kastamonu'da Ramsey'e üretim yapan Gürmen Giyim’de Öz İplik-İş Sendikası’na üye oldukları için çoğu kadın 60'a yakın işçi ücretsiz izne çıkarıldı.

Kastamonu'da Ramsey markasıyla üretim yapan Gürmen Giyim’de Öz İplik-İş Sendikası’na üye oldukları için çoğu kadın 60'a yakın işçi rızaları olmaksızın ücretsiz izne gönderildi. İşçiler sendikasızlaştırma baskısına karşı 3 gündür eylemde.

2014’ten beri sendikalaşma mücadelesi veren işçiler 30 Mart’ta yetki aldı. Ancak 3 gün önce “küçülme var ücretli izindesiniz” denerek fabrikaya alınmadı. Konuyla ilgili açıklama yapan Öz İplik-İş Genel Teşkilatlanma Sekreteri Kemal Sönmez, kriz bahanesiyle işçileri ücretsiz izine çıkaran patronun izine çıkardığı işçilerin açığını kapatmak için yeni işçiler aldığını ve mevcut işçilerin de fazla çalıştırıldığına dikkat çekti. Sönmez, yapılanların sendikayı yok etmeye yönelik olduğunu söyledi. Firmanın 20 ülkeye satış yaptığını ifade eden Sönmez, işverenin, işçilerin anayasal hakkı olan sendikaya üye olma özgürlüğüne saygı göstermesini isteyerek, bu gerçekleşene kadar fabrika önünde bekleyeceklerini söyledi.  

SENDİKA 30 MART’TA YETKİ ALMIŞTI

Safranbolu, Kastamonu, Araç ve İstanbul'da fabrikaları olan Gürmen Tekstil bünyesindeki Ramsey- KİP çalışanları 2014 yılının temmuz ayında sendikayla üye olmaya başladı. Sendikaya üye olan işçiler işten çıkarıldı. Sendika işten çıkarılan işçiler adına işe iade davası açtı. İşçiler işe iade davası ve sendikal tazminatları yerel mahkemede kazandı. 24 Temmuz 2015 tarihinde Çalışma Bakanlığı, Öz İplik-İş’in fabrikada yetkili sendika olduğunu ilan etti. İşveren yetki tespitine itirazı sonucu açılan dava da 30 Mart 2016 tarihinde görüldü ve dava sendika lehine sonuçlandı. Böylece sendika fabrikada yetki aldı. (Kastamonu/EVRENSEL)

www.evrensel.net