Baro’nun Ödemiş temsilcisine açılan hakaret davası görüldü

Baro’nun Ödemiş temsilcisine açılan hakaret davası görüldü

Av. Erdem Boyacı hakkında, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın duruşması Ödemiş Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

İzmir Barosu Ödemiş Temsilcisi Av. Erdem Boyacı hakkında, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması dün Ödemiş Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya, İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyeleri Av. Cem Cemal Coşkan ve Av. Nuriye Kadan, İzmir Barosu önceki başkanlarından Av. Ercan Demir, avukatlar ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.

Mahkeme çıkışı açıklama yapan İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, davayı sonuna kadar takip edeceklerini belirterek, “Kamuya mal olmuş kişilerin eleştirilere açık olması gerekir. Uluslararası hukuk, ülkemizdeki ceza yargılaması bunu açıkça öngörmüş olmasına rağmen maalesef ülkemizde bazı davalar siyasallaştırılıyor. Siyasi iktidarın yönlendirmesiyle açılmaması gereken davalar açılıyor. Birçok kişi bazı siyasilere hakaret ettiği gerekçisiyle davalarla karşı karşıya kalıyor” dedi. 

Bu durumun yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü ile çeliştiğini ifade eden Özcan, "Adil yargılanma sonucunda meslektaşımızın bu davadan beraat edeceğine inanıyoruz. Bu anlamda İzmir Barosu olarak Sayın Av. Erdem Boyacı’nın yanındayız. Duruşmayı başından sonuna kadar İzmir Barosu olarak takip edecek ve gereken her türlü mücadeleyi vereceğiz” dedi. Dava 27 Ekim tarihine ertelendi.(İzmir/EVERNSEL)

www.evrensel.net