Sezgi’nin katilleri 7 yıl sonra hakim karşısında

Sezgi’nin katilleri 7 yıl sonra hakim karşısında

Antalya’da 2009 yılında bakkala giden ve cesedi 10 gün sonra Isparta’da bulunan 16 yaşındaki Sezgi Kırıt’ın katilleri hakim karşısına çıkıyor.

Antalya’da 2009 yılında bakkala gitmek için evden ayrılan ve cesedi 10 gün sonra Isparta’da bulunan 16 yaşındaki Sezgi Kırıt’ın, vücuduna uyuşturucu madde enjekte edildiği ve tecavüze uğradığı belirlendi. Tutuksuz yargılanan 3 sanık, cinayetten 7 yıl sonra bugün hakim karşısına çıkacak.

Antalya’da 31 Ağustos 2009’da bakkala gitmek üzere evden ayrılan Sezgi Kırıt, Facebook’tan tanıştığı Osman Küçük ile buluştu. Osman Küçük, Sezgi Kırıt’ı iş arkadaşı Ali Karpi’nin evine götürdü. İddiaya göre burada vücuduna uyuşturucu enjekte edilen Kırıt, 3 kişinin şiddet ve tecavüzüne uğradı. Aynı gece evde yaşamını yitiren Sezgi Kırıt’ın cesedi, üzerindeki giysiler çıkartılarak, Isparta yolunda bir araziye bırakıldı. Sezgi’nin cesedi 10 gün sonra bulundu. Kimliği saptanamayan ceset, iddiaya göre Adli Tıp’ta yapılan otopside de şüpheli bir durum çıkmayınca ‘Kimsesizler Mezarlığı’na gömüldü. Aile ise sahipsiz bir ceset bulunup gömüldüğünü 40 gün sonra öğrenince, mezar açıldı, ceset çıkarıldı. Yapılan incelemede cesedin Sezgi Kırıt’a ait olduğu anlaşılınca soruşturma başlatıldı.

GÖZALTINA ALINIP SERBEST BIRAKILDILAR

Olayla ilgili şüpheliler Osman Küçük, Mehmet Mutlu Kurtlar, Ali Karpi ve Emine Karpi gözaltına alındı. İfadelerinde birlikte alkol alıp uyuşturucu kullandıklarını anlatan şüpheliler, Sezgi’nin ölmesi üzerine cesetten kurtulmak istediklerini ve araziye attıklarını söyledi. ancak Adli Tıp otopsi raporunda tecavüz ve darp bulgusu belirtilmediği için şüpheliler serbest bırakıldı.

Olayın peşini bırakmayan Sezgi Kırıt’ın ailesinin avukatı Sibel Önder, şüphelilerden biriyle sosyal paylaşım sitesinde arkadaşlık kurarak yeni delillere ulaştı ve olayın Ulusal Kriminaloji’ye taşınmasını sağladı. Buradan gelen raporda olayın “Zorlamalı ölüm ve tecavüz” olduğu belirtildi.

Bu arada Sezgi Kırıt’ın tecavüze uğrayıp öldüğü evin sahibi olan şüphelilerden Ali Karpi 1 Kasım 2014’te öldü. Diğer 3 sanık hakkında ise, “Mağdurun ölmesine neden olacak şekilde çocuğun istismarı, cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından Antalya 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Osman Küçük ile Mehmet Mutlu Kurtlar’ın ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle, Emine Karpi’nin de yardımcı olmak suçundan 24 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. 7 yıl sonra açılan davanın ilk duruşması, bugün görülecek.

KADINLARIN MÜDAHİLLİK TALEBİ

Sezgi Kırıt’ın öldürülmesiyle ilgili açılan davaya, Antalya Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu da müdahil olmak için talepte bulunacak. Kurul üyelerinden avukat Aylin Onursev, davanın ilk duruşmasına katılıp müdahil olacaklarını söyledi. Onursev, müdahillik taleplerinin kabul edilmesini umduklarını belirtti. Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği de Sezgi Kırıt davasını takip etmek için Antalya Adliyesi’nde hazır olacaklarını duyurdu.

‘SEZGİ’NİN ÇIĞLIĞINI TÜM DÜNYA DUYACAK’

Uzun uğraşlar sonucu dava açılmasını sağlayan, Sezgi Kırıt’ın ailesinin avukatı Sibel Önder, Sezgi’nin cesedi bulunduğunda 15 yaşında 41 kilo ağırlığında bir kız çocuğu olduğunu hatırlatarak “Sezgi öldüğünde kimse sesini duymadı. Çünkü yanında kimsesi yoktu. Ama artık Sezgi’nin çığlığını tüm dünya duyacak. Çünkü Sezgi artık benim. Onun sesi olacağım. Ben bundan sonra da tüm mücadelemi katledilen kadınlar adına sürdüreceğim. Bundan sonra kadınlara kalkan ellere dur denilmesi gerektiğini herkes bilecek” diye konuştu. (Antalya/DHA)
 

www.evrensel.net