13 Temmuz 2016 11:37

Corbyn’in Blaircilere karşı ilk zaferi

İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn dün yapılan olağanüstü GYK toplantısında ise üyelerin çoğunun desteğini kazandı.

Corbyn’in Blaircilere karşı ilk zaferi

Paylaş

Arif BEKTAŞ
Londra

Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının çıktığı referandumdan sonra İşçi Partisi içinde başlayan Jeremy Corbyn karşıtı sağcı hareketlenme sürüyor. Partili milletvekillerinden güven oyu alamayan Corbyn, dün yapılan olağanüstü GYK toplantısında ise üyelerin çoğunun desteğini kazandı. Bu arada İşçi Partisi’nde yeni genel başkanın seçilmesi süreci de başlamış oldu. GYK’nın desteği sayesinde iki adaydan biri Corbyn oldu, diğeri ise sağ kanat temsilcisi ve eski Gölge Ticaret Bakanı Angela Eagle.

REFERANDUMUN ARDINDAN İŞÇİ PARTİSİ KARIŞTI 

Birleşik Krallık’ın, Avrupa Birliği üyeliğinin oylandığı 23 Haziran’daki referandumda, AB’de kalma doğrultusunda kampanya yürüten İşçi Partisi, referandumdan “AB’den ayrılma” kararı çıkınca, parti içindeki sağ kanat parti lideri Jeremy Corbyn’i istifaya çağırdı. 

Üyelerin yüzde 60 oyuyla liderliğe gelen Corbyn’e karşı eski Başbakan Tony Blair’i destekleyen ve “Blairci” olarak bilinen milletvekilleri, referandum sonucunu Corbyn’e yıkmaya çalışarak ona savaş açtılar. Corbyn istifa etmeyince, partinin parlamento grubunda “güven oylaması” yapıldı. 40 milletvekiline karşı 172 milletvekili Corbyn’e güven duymadığını açıkladı. Bunun üzerine eski Gölge Ticaret Bakanı Angela Eagle, parti liderliğine aday olduğunu ilan etti.

Parti liderliğine aday olacak kişinin, Birleşik Krallık ve Avrupa Parlamentosu’daki partili milletvekillerinin yüzde 20’sinin imzasına ihtiyacı var. Sadece 40 milletvekilinin güven oyu verdiği Corbyn’in, gerekli 51 milletvekili imzasını bulamayacağı düşünülüyor ve aday olamayacağı öne sürülüyordu. Corbyn ise, istifa etmediği ve hâlâ lider olduğu için bu imzalara ihtiyacının olmadığını ve doğrudan aday olabileceğini savunuyordu. 

GYK CORBYN’DEN YANA OY KULLANDI

Bunun üzerine partinin en yetkili kurulu olan Genel Yürütme Kurulu (GYK) dün acilen toplandı. Saatler süren tartışmalardan sonra yapılan gizli oylamada GYK üyelerinin 18’i Corbyn’in destek imzasına ihtiyacının olmadığına karar verdi. 14 üye ise 51 milletvekili imzası istedi. Corbyn’in, Blaircilere karşı ilk zaferi olarak nitelendirilen GYK kararı sonrası liderlik yarışı resmen başladı. Şimdilik Jeremy Corbyn ve Angela Eagle İşçi Partisi liderlik yarışındaki adaylar.

Corbyn karşıtları, Corbyn’in partiyi “sola kaydırmaya” çalıştığını ve merkez sol oyları kaybettiğini öne sürüyor. Corbyn ise kemer sıkma politikalarını ortadan kaldıracağını ve özelleştirmeye son vereceğini savunuyor. Birleşik Krallık’taki halkların da büyük bir kesiminin kemer sıkma politikalarına karşı çıktığı düşünüldüğünde, Corbyn destek almaya devam ediyor. Corbyn döneminde İşçi Partisi, tarihinin en fazla üyesine ulaştı.

CORBYN DAHA FAZLA TAVİZ VERECEK Mİ?

Geçtiğimiz yıl parti liderliğine aday olduğunda hiç şans tanınmayan Corbyn’in, liderlik yarışını kazanması sonrası tartışmalar devam ediyor. Partili milletvekilleri içindeki desteğini kaybetmek istemeyen Corbyn, onların da desteğini almak için çok taviz verdi. Örneğin daha önce AB, NATO ve nükleer silah karşıtı olduğunu ileri süren Corbyn, bu karşıtlığını bir kenara bıraktı.

Yeniden liderlik yarışının başladığı bir süreçte Corbyn’in tekrar lider seçilmesi durumunda, daha fazla taviz verip vermeyeceği soru işareti. Özellikle sağcı ve Blairci kesimin, Corbyn’in liderliğine daha fazla dayanamayacağı tahmin ediliyor. Bu durum karşısında Corbyn ya daha fazla taviz vererek iddialarndan vazgeçecek ya da partinin bölünmesi gündeme gelecek.
 

ÖNCEKİ HABER

Yeni başbakanla eski politikalara devam

SONRAKİ HABER

"Danone patronu işçilerin iradesine saygı göstersin"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa