13 Temmuz 2016 09:40

Bayram sonrası ifadeye çağrılan HDP'li vekil sayısı arttı

HDP milletvekillerine gönderilen ifadeye çağrı tebligatlarının sayısı bayram tatilinin ardından arttı.

Bayram sonrası ifadeye çağrılan HDP'li vekil sayısı arttı

Paylaş

Hayri DEMİR 

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına dair yapılan Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinin ardından HDP'li milletvekilleri birer birer ifadeye çağrılmaya devem ediliyor. Bayram öncesinde HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 5 HDP'li milletvekili talimatla ifadeye çağrılırken, bayram tatilinin sona ermesinin ardından HDP'lilere ulaşan çağrı tebligatlarının sayısı da arttı. 

Dün itibariyle 12 HDP'li milletvekiline daha, haklarında açılan 27 farklı soruşturmaya dair ifade vermeleri için çağrı tebligatları gönderildi. Bu sayının önümüzdeki günlerde artması bekleniyor. 

Daha önce Mersin'de yaptığı bir konuşmasından dolayı ifadeye çağrılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Pazartesi günü iki farklı soruşturmadan daha ifadeye çağrıldı. Ancak Demirtaş'ın ifadeye çağrıldığı bu 3 soruşturmanın hepsinin gerekçesi ise aynı konuşma.

AYNI KONUŞMADAN 3 FARKLI SORUŞTURMA ÇIKARILDI 

HDP Akdeniz İlçe Örgütü tarafından 27 Şubat tarihinde organize edilen etkinliğe katılan Demirtaş, burada yapmış olduğu konuşmasında Cizre'deki operasyonlara ilişkin olarak kullandığı ifadeler gerekçe gösterilerek "Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı" iddiasıyla hakkında açılan soruşturmadan kaynaklı ifadeye çağrılmıştı.

Demirtaş, aynı konuşması nedeniyle kez ise "Cumhurbaşkanı'na hakaret" ve "Başbakan'a hakaret" gerekçesiyle açılan iki farklı soruşturma kapsamında ifadeye çağrıldı. 

'ZORLA GETİRİLME' İFADESİ YOK 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında talimatla ifade vermesi için Demirtaş'a Pazartesi günü bildirimde bulundu. Başsavcılık tarafından gönderilen çağrı tebligatlarında "zorla getirme" ifadesinin kullanılmadığı görülürken, Demirtaş'tan 10 gün içerisinde yazılı ya da sözlü olarak beyanda bulunması için talimat bürosuna müracaat etmesi istendi. 

Demirtaş'la birlikte HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da düne kadar Kayseri, Mersin ve İzmir'de açılan 3 ayrı soruşturma kapsamında ifadeye çağrıldı.

Eş Genel Başkanların dışından HDP'li milletvekilleri Nihat Akdoğan 7 ayrı soruşturmadan, Pervin Buldan 5 ayrı soruşturmadan, Meral Danış Beştaş, Ayhan Bilgen, Dilan Dirayet Taşdemir, Bedran Özkan, Burcu Çelik Özkan, Ahmet Yıldırım, Ferhat Encü ve Mahmut Toğrul ise haklarında açılan 1'er soruşturma dosyasından dolayı ifadeye çağrıldı. 

Bir bir ifadeye çağrılmaya devam edilen HDP'li vekiller ise "demokratik siyasete darbe" olarak değerlendirdikleri bu duruma karşı almış oldukları "ifadeye gitmeme" kararına uyarak, ifade vermeye gitmedi. (DİHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Akademisyen Yörük: Ceza verilse de derslere gireceğim

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa