Taşeron işçiler: Maaşı tam alamıyoruz,  sigortamız eksik

Taşeron işçiler: Maaşı tam alamıyoruz, sigortamız eksik

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı ihaleyi alan ZDF isimli taşeron şirkette çalışan işçiler: Sabah sekizden, gece ikiye, üçe kadar çalışıyoruz.

Metehan UD
İzmir

Uzun saatler çalıştıklarını, sigortalarının tam yatmadığını, maaşlarını hem gecikmeli hem de eksik aldıklarını, çalışırken gerekli iş güvenliği önlemlerinin uygulanmadığını belirten taşeron kara yolu işçileri sorunlarını dile getirdiklerinde de işten atılmakla tehdit edildiklerini söylüyor. İşçiler, hem üst işverenleri olan İzmir Büyükşehir Belediyesinin hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının denetleme yapmasını istedi.

‘SABAH 8’DEN GECE 2’YE 3’E KADAR ÇALIŞIYORUZ’

İzmir Büyükşehir Belediyesinin köy yollarına kedigözü dikimi için açtığı ihaleyi alan ZDF isimli taşeron şirkette çalışan işçiler yaşadıkları sorunları gazetemize anlattı. Çalışma saati diye bir şey olmadığını belirten bir işçi “Bize girerken sekiz saat dediler ama çalışmaya başlayınca iş değişti. Sabah sekizde başlıyoruz, gece ikiye, üçe kadar çalışıyoruz. Mesai falan yok ben hatta mesai ile ilgili tartıştım. Bana “Bak kardeşim bu işte mesai olmaz, sabaha kadar da çalışsan 40 lira yevmiye” dediler. Sigortamı bile tam yatırmadılar. Sorunları dile getirdiğimizde, hakkımızı aradığımızda suçlu oluyoruz, hemen güle güle diyorlar” dedi.

‘MAAŞI ELDEN VERİYORLAR’

Sigortasının eksik yattığını dile getiren başka bir işçi de şunları söyledi; “Çalıştığım süre içinde toplamda iki aylık sigortamı yatırmamışlar. Çavuşlar mobbing uyguluyor, ezmeye çalışıyorlar, sürekli emir veriyorlar, ırkçılık yapıyorlar, baskı altına almaya çalışıyorlar. Maaşları elden veriyorlar. Ellerinde bir defter var, sürekli 50-100 veriyorlar. Maaşı tam alamıyoruz, sürekli içeride para kalıyor. İçeride hiç yoksa 1 haftalık paramız var. İşten çıkmayalım diye paramızı eksik veriyorlar. Parayı peşlerinde koşarak alabiliyoruz. İnsan ister ki paramızı toplu alalım, evimize bir şeyler alabilelim.”

‘TEK GÜVENLİĞİMİZ İŞ YELEĞİMİZ’

Belediyenin Trafik Şube Müdürlüğünden gelen mühendislerin kendileri ile konuşma zahmetine bile girmediğini ifade eden bir işçi de “Geliyorlar yolları ölçüyor, bakıyor, gidiyorlar. Hiç sormuyorlar, maaşınız yatıyor mu, iş güvenliğiniz var mı, kaskınız neden başınızda değil, sorunlarınız neler diye. Elbise, ayakkabı vermiyorlar sadece iş yeleğimiz var, baretimiz yok. Kamyonlar yanımızdan vızır vızır geçiyor. Gece de çalışıyoruz. Işıklandırma, uyarı takip sistemi yok, uyarı levhası yok. Eğitim vermeden başlattılar işe. Sadece fotoğraf çekilirken gerekli önlemler alındı. Denetleyen yok. Bir şey olursa sorumlusu İzmir Büyükşehir Belediyesi de olur çünkü gelip denetlemediler. İlla burada bir ölüm ya da yaralanma  mı olacak” dedi.

‘5 KİŞİLİK İŞİ 3 İŞÇİ YAPIYOR’

Yaptıkları işe göre bir ekipte 5 kişi olması gerekirken 3 kişiyle iş yapmaya çalıştıklarını da ekleyen diğer bir işçi de şunları söyledi; “Ondan sonra iş yetişmedi oluyor. Araçlar arızalı, sürekli bozuluyor, trafiğe uygun hiç bir tarafı yok arabaların. İzmir Büyükşehir Belediyesi Trafik Şubenin logosu var. Biz sesimizi Büyükşehir Belediyesine, Aziz Kocaoğlu’ya duyurmak istiyoruz. Gelip bir baksınlar, kanunları uygulasınlar. Zannetmesin ki bu hep böyle gidecek. Kimse bu işi takip etmezse bu iş yürümez.  Belediyenin kendi şirketleri ile aynı çalışma koşullarının sağlanmasını istiyoruz. Aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını da denetleme yapmaya davet ediyoruz.”

www.evrensel.net