Osmangazi Köprüsü artık ücretli: Pamuk eller cebe!

Osmangazi Köprüsü artık ücretli: Pamuk eller cebe!

30 Haziran’da ulaşıma açılan ve bayram süresince ücretsiz olan Osmangazi Köprüsü’nden geçişler bu sabah saat 07.00’den itibaren ücretli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Haziran’da ulaşıma açılan ve bayram süresince ücretsiz olan Osmangazi Köprüsü’nden geçişler bu sabah saat 07.00’den itibaren ücretli oldu. Sürücüler geçişlerin çok pahalı olmasına tepki gösterdi.

30 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı şaşaalı törenle açılan Osmangazi Köprüsü’nden, aynı gün saat 24.00’ten itibaren araçlar geçmeye başladı. Osmangazi Köprüsü’nden geçişler 9 günlük bayram tatili nedeniyle sabah 07.00’ye kadar ücretsiz yapıldı. Sabah saat 06.00’ya kadar köprüden toplam 965 bin araç geçiş yaptı. Saat 07.00’ye yaklaşırken, Yalova ve Kocaeli yönlerinde bulunan 10’ar gişede görevliler yerlerini aldı. Saatlerin 07.00’yi göstermesi ile birlikte bariyerler kapanarak, gişelerin üzerindeki ‘ücretsiz’ yazılarının yerini ‘nakit’, ‘kredi kartı’, ‘OGS’ ve ‘HGS’ aldı. Bariyerlerin kapanmasıyla birlikte sürücüler hem köprü ücretini, hem de Altınova ile Gemlik arasında kullandıkları otoyolun ücretini ödedi.
Köprüden 1’nci sınıf araçlar 88.75 TL, 2’nci sınıf araçlar 141.95 TL, 3’üncü sınıf araçlar 168.60 TL, 4’üncü sınıf araçlar 223.60 TL, 5’inci sınıf araçlar 282.15 TL, 6’ncı sınıf araçlar ise 62.10 TL ödedi. Bu ücretin yanı sıra sürücüler Altınova, Kılıç, Orhangazi ve Gemlik gişelerinin hangisinden giriş yaptılar ise otoyol için de ücret ödedi.

‘FİYATLAR ÇOK YÜKSEK’

Köprüden ilk ücret ödeyerek geçenlerden olan Cevat Kara, “Son bir iki dakika ile ücretsiz geçişi kaçırdım. Saat kaça kadar ücretsiz geçiş olacağını biliyordum ama kaçırdım. Fiyatları çok yüksek buldum. Biraz daha düşüş yapılırsa daha memnun oluruz” dedi.
Gişelerden geçen Faruk Uludağ ise, “Ücretsiz geçişin saatini ve fiyatları biliyordum. Fakat talihsiz bir olay yaşadım. Sol arka lastiğim patladı. Onu değiştirince geç kaldık ve ücret ödemek zorunda kaldık” diye konuştu.

KÖPRÜDEN GEÇİŞLER AZALDI

Geçişlerin ücretli olmasının ardından geçişlerin azalması dikkat çekti. 1 Temmuz’dan itibaren köprüden geçişlerin ücretsiz olmasıyla birlikte özellikle köprüyü merak edenlerin akın etmesiyle köprüde tıkanmalar yaşanmıştı. Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova ve İstanbul’dan köprüyü görmek için gelenler köprünün üzerinde selfie çekmek için durunca köprü tıkanmıştı. Özellikle bayramın 3 gününde köprüde olağanüstü bir trafik yaşanırken, araçlar adım adım ilerledi. Bugün saat 07.00’den itibaren köprüden geçişlerin ücretli olmasıyla birlikte köprüden geçen araçların azlığı dikkat çekti.

PAHALI BULANLAR FERİBOTU TERCİH ETTİ

Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında ise 10 feribot karşılıklı olarak sefer yapmaya devam etti. Feribotları kullanan otomobiller gidiş 60 TL, gidiş- dönüş 100 TL, minivan gidiş 65 TL, gidiş-dönüş 110 TL, cip-minibüs-kamyonet 70 TL, gidiş dönüş 120 TL, kamyonet (4 ton) gidiş 85 TL, gidiş-dönüş 150 TL, midibüs gidiş 85 TL, gidiş-dönüş 150 TL, kamyon-otobüs gidiş115 TL, gidiş-dönüş 210 TL, otobüs gidiş (3 aks) 120 TL, gidiş-dönüş 220 TL, TIR gidiş 190 TL, gidiş-dönüş 340 TL, motosiklet ise gidiş 13 TL gidiş, gidiş-dönüş için ise 20 TL ücret ödedi. Feribotlar araçlar dolduktan sonra sefer yaptı.
Midibüsü ile feribota geçen Ahmet Keskin, “Köprü pahalı olduğu için feribotu tercih ediyorum. Ben kesinlikle Osmangazi Köprüsü’nü tercih etmem” dedi.  (YALOVA)

www.evrensel.net