KYK, mahkeme kararını hiçe saydı, bursları kesti

KYK, mahkeme kararını hiçe saydı, bursları kesti

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), uzaklaştırma cezasını gerekçe göstererek öğrencilerin bursunu kesti.

Antalya İdare Mahkemesi, Akdeniz Üniversitesinde çeşitli etkinliklere katılan 34 öğrenciye verilen okuldan uzaklaştırma cezasını bozdu. Yürütmeyi durdurma kararına rağmen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), uzaklaştırma cezasını gerekçe göstererek öğrencilerin bursunu kesti.

Akdeniz Üniversitesinde düzenlenen Roboskî ve Halepçe anması ile 1 Mayıs kutlamasına katıldıkları gerekçesiyle valiliğin talimatıyla 72 öğrenci hakkında açılan soruşturmaya Antalya Cumhuriyet Savcılığı tarafından “Kovuşturmaya yer yok” kararı verilmesine rağmen üniversite idaresi 34 öğrenciye bir hafta ile bir yıl arasında değişen sürelerde okuldan uzaklaştırma cezası vermişti. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Öğrencisi Mahmut Yavaş’ın İdare Mahkemesine yürütmenin durdurulması talebiyle açtığı davada mahkeme, Yavaş’ı haklı buldu. Ancak yürütmenin durdurulması kararının verilmesinin ardından KYK, Yavaş’ın geri ödemesiz bursunu uzaklaştırma cezası almış olduğu gerekçesiyle kesti. Benzer şekilde onlarca öğrencinin bursunun kesildiğini belirten Yavaş, KYK’nin kararının hukuksuz olduğunu belirterek, hukuksuzluğa karşı hukuk mücadelesi vereceğini ifade etti.

‘ÖĞRENCİLER YARGI YOLUNA BAŞVURMALI’

Üniversite öğrencilerine karşı herhangi bir eyleme katılmış olmaları iddiasının bile okuldan uzaklaştırma cezası için gerekçe yapıldığına dikkat çeken Avukat Hakan Evcin ise, “Kararın ardından KYK’ye yaptığımız başvurular sonucunda ‘yurttan atma’ ve ‘kesilen bursların geri bağlanması’ talebimiz kabul ediliyor” diyerek öğrencilere bu tür cezalara karşı yargı yoluna başvurmalarını önerdi. (Antalya/DİHA)

www.evrensel.net