Everett True, otobiyografisini yayınlıyor

Everett True, otobiyografisini yayınlıyor

Efsanevi müzik yazarı Everett True otobiyografisini yayınlıyor.

“The Electrical Storm” NME’den Melody Maker’a birçok dergide yazan, ‘grunge’ terimini ilk kez kullanan ve müzik yazarlığına yeni anlatım biçimleri ve ironileri dahil eden Everett True’nun otobiyografisi The Electrical Storm kitabı için Indiegogo üzerinden başlatılan kampanyanın son iki haftasına girildi.

True’nun Nirvana’dan The Jesus Lizard’a, David Bowie’den Yoko Ono’ya birçok ikonik figürle olan hikayelerinin ve geçmişte yazdığı yazılarının da yer alacağı kitapta Fransız sanatçı Vincent Vanoli’nin illüstrasyonları da yer alacak.

'OKUR, MÜZİK ELEŞTİRİLERİMİ FARKLI OKUYACAK’

Gerçek adı Jeremy Thackray olan yazar, Nirvana tarihinde önemli rol oynayan isimlerden biri. True, aynı zamanda Kurt Cobain ve Courtney Love’ı tanıştıran kişi. 2006 yılında grunge sahnesine dair en kapsamlı yayınlardan biri olan Nirvana: True Story isimli kitabı yayınlayan yazar, birçok zihin açıcı dergi projesine de imza attı. Özellikle 90’ların efsanevi gruplarını fotoğrafladığı çalışmalarıyla tanınan Steve Gullick’le birlikte 12’den geriye sayarak yayınlarını yaptıkları Careless Talks Costs Lives isimli dergisi, 2009 yılında yayın hayatı sona eren bağımsız müzik dergisi Plan B ve müzik basınına eleştirel bir bakış getirdiği Avustralya merkezli Collapse Board isimli dergisi bunlardan birkaçı. Geçtiğimiz yıl da “dünyanın reddedilenleri ve uyumsuzları”nın kitaplarını basacak bir yayınevi olan Rejected Unknown‘u hayata geçiren İngiliz yazar,1980’lerin başlarından itibaren The Legend! adıyla müzikal üretimini de aralıklarla sürdürdü. 1983 yılında yayınlanan ilk The Legend! single’ı ’73 in ’83, prestijli plak şirketi Creation Records’ın da ilk yayını olma özelliği taşıyor.
Kendi sözleriyle “Okuyucuları müzik eleştirilerini farklı bir şekilde okumaya” itecek olan kitabı için Tall Tales & True ve Grunge: My Part in its Downfall gibi alternatif isimler de belirleyen True, destek kampyasına katılan kişilere çeşitli hediyeler de veriyor. Bunlar arasında Everett True tarafından yazılmış bir teşekkür mektubu, kendisiyle bir akşam yemeği, kitabın imzalı kopyası, True’nun şahsi koleksiyonundan CD’ler, müzik eleştirmenliği dersi ve İngiliz yazarın yakın zamanda tamamlanan doktora tezinin bir kopyası da bulunuyor.
Kitapta yer alacak hikayelerden bir örneği okumak ve kampanyaya destek olmak için indiago.com’daki sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Everett True