Bodrum'daki yangın, 9 saat sonra kontrol altına alındı

Bodrum'daki yangın, 9 saat sonra kontrol altına alındı

Bodrum'da piknikçilerin neden olduğu ifade edilen yangın, yakındaki tarım arazisi ve zeytinliklere de sıçradı.

Bodrum'un Dereköy Mahallesi Kavakderesi Piknik Alanı'nda bugün saat 13.00 sıralarında yangın çıktı. Piknikçilerin tam olarak söndürmeden bıraktığı ateşin kuru otları tutuşturmasıyla çıktığı belirlenen yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Alevler, Dereköy ile İslamhaneleri mahallelerindeki tarım arazilerine de sıçradı. Alevlerin bağ evi ve çiftliklerin yakının kadar gemesi yürekleri ağza getirdi. Alevlere iki söndürme uçağı, iki helikopter, 8 arazöz, 60 orman işçisi, 14 itfaiye aracı ile çevredeki oteller ve inşaatlara ait su tankerleri ve söndürme araçları müdahale etti.

KOCADON: ZEYTİNLİKLER YANDI

Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Kocadon, bölgedeki şiddetli olan rüzgar nedeniyle alevlerin hızla yayıldığını belirtip, "Yerleşim yerlerine yaklaştırmamaka için yoğun çaba gösteriliyor. En büyük üzüntümüz, alevlerin sıçradığı zeytinlik alanlarımızın yanması" dedi.

'CENNET OLAN BU YERİ KÜLE ÇEVİRDİLER'

Evi alevlerden son anda kurtarılan, 'Ümit Teyze' olarak tanınan ABD'li Tarihçi, 68 yaşındaki Holp Holtzman, "Kavakderesi'nde yaklaşık 33 yıldır yaşıyorum. Burası, asıl vatanım oldu. Kuşları, ağaçları, dereleriyle bir cennet olan bu yeri, küle çevirdiler. Evimin kurtulduğuna sevinemiyorum" dedi. Yangının piknikçilerden çıktığını belirten 34 yaşındaki Ahmet Duvar  ise "Burası piknik alanı. Ateş yakıp mangal yapanlar, küllerini tam söndürmeden ayrılmışlar. Rüzgar fazla olunca da yangın çıkmış. Bu kadar büyük bir sorumsuzluk olamaz" diye konuştu.

SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINA RÜZGAR ENGELİ

Alevlerin rüzgar nedeniyle sık sık yön değiştirmesi söndürme çalışmalarını güçleştirdi. Alevlerin tehdit etitği Gürece ve İslamhaneleri mahallerindeki 15 ev önlem amacıyla boşaltıldı. Alevler bazı evlerin bahçelerine kadar girince büyük panik yaşandı.

Yangında ilk belirlemelere göre 2 bin zeytin ağacını, üç ahır ve depoda zarar gördü. Yanan zeytin ağaçlarını söndürmek isterken 5 kişi hafif yaralandı. Dumandan etkilenen 6 kişi de Bodrum Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Alevlerin indiği Bodrum- Turgutreis karayolu da tamamen trafiğe kapatıldı.

İlçedeki çeşitli firmalara ait iş makinesi ve su tankereri de söndürme çalışmalarına destek için çağırıldı.

YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

9 saat aralıksız devam eden yangın nedeniyle Turgutreis - Bodrum D- 330 karayolu trafiğe kapatıldı. 50 hektarlık alanın zarar gördüğü yangına 3 uçak, 3 helikopter, 40 itfaiye aracı, 20 arazöz 200'e yakın orman işçisi ve Bodrum AKUT ekipleri müdahale etti. 112 Acil sağlık ekipleri de olumsuz durumlara karşı bölgede hazır bulundu.

Yangının yerleşim bölgelerine sıçraması nedeniyle bölgede bulunan vatandaşlar korku dolu anlar yaşadı. Bazı vatandaşların ise yangının evlerine sıçramaması için kovalarla şu taşıdığı görüldü.

Bir inşaat firmasına ait yaklaşık 20 beton mikseri de bölgeye şu taşıyarak yangın söndürme çalışmalarına destek oldu. Yangının tamamen kontrol altına alındığı bölgelerde havadan ve karadan soğutma çalışmaları başladı.

Kundaklama şüphesi nedeniyle, yetkililer yangınla ilgili olarak soruşturma başlattı. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Temmuz 2016 21:27
www.evrensel.net