Ankara Katliamının 9. ayı: Bu iddianame, neye hizmet ediyor?

Ankara Katliamının 9. ayı: Bu iddianame, neye hizmet ediyor?

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler, katliamın 9. ayında bir kez daha bombalı saldırının yaşandığı yer olan Gar Meydanı’nda anıldı.

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler, katliamın 9. ayında bir kez daha bombalı saldırının yaşandığı yer olan Gar Meydanı’nda anıldı. Anmada katliama ilişkin hazırlanan iddianameye tepki gösterildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamenin katliamın üstünü örtmek üzere oluşturulduğu ifade edildi.

10 Ekim katliamı mağdurlarının avukatı Sevinç Hocalıoğlu, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianameyi, “Katliamı gerçekleştirenleri yargılamak üzere değil, aklamak üzere hazırlanmış bir iddianame” diye özetledi.

“10 Ekim için hazırlanan katliam iddianamesinde tek bir kamu görevlisi yok. Kimleri yargılıyorlar?” diye soran Hocalıoğlu, iddianamede dava açılan 36 kişiden sadece 14'ünün “kasten öldürmek” suçundan yargılandığını belirtti. “Kasten öldürmek” suçundan yargılanan 14 kişiden 7'sinin de yakalanamadığına dikkat çeken Hocalıoğlu, “Katliamdan sorumlu tuttukları 22 kişiyi de yakalayamadılar. Yani biz hayali bir düşmanla savaşalım istiyorlar. Katliamı kimin gerçekleştirdiğini bilmeyelim istiyorlar” diye tepki gösterdi.

İddianame hazırlanmadan önce katliamın kilit isimlerinden Yunus Durmaz ve Halil İbrahim Durgun’un kendilerini patlattığının ileri sürüldüğünü ifade eden Hocalıoğlu, “Biz bunun da şüpheli olduğunu biliyoruz. 36 kişinin yargılandığı, 22 kişinin firari olduğu bu iddianame, adalete hizmet etmiyor. 10 Ekim Katliamı’nın sorumlularının yargılanmasına hizmet etmiyor” dedi.

‘ŞİKAYETLERİMİZ İŞLEME DAHİ ALINMADI’

Hocalıoğlu, 10 Ekim Katliamı’nda sorumluluğu olan herkesin yargılanmasını istediklerini şu sözlerle açıkladı: “Soruşturmayı yürüten savcılıkla görüştük. ‘Kamu görevlilerinin, siyasilerin bu katliamda sorumluluğu var’ dedik. Ancak birini dahi bu soruşturmaya dahil etmediler. Kamu görevlileri hakkında yapılan 2 suç duyurusunun işleme alınmadı. İçişleri müfettişlerinin emniyet görevlilerinin sorumluluğu olduğu ve haklarında adli soruşturma yürütülmesi gerektiğini söylemelerine rağmen, Ankara Emniyet Müdürü, dönemin TEM Şube müdürü hakkında ve diğer emniyet görevlileri hakkında soruşturma açılmadı. Şikayetlerimiz işleme dahi alınmadı.”

'BU İDDİANAME NEYE HİZMET EDİYOR'

“O zaman bu iddianame neye hizmet ediyor? Bu iddianame bir katliamın sorumlularının yargılanmasına mı aklanmasına mı hizmet ediyor bir daha buradan soruyoruz. Bu katliamın sorumlularından 7'si zaten teknik takip altındaydı. İçişleri Bakanlığı Müfettişlerinin raporlarından biliyoruz. İzlenen dinlenen kişiler nasıl oldu da 10 ekim günü Ankara'ya geldiler? Nasıl oldu da tam onlar geçiş yapacağı saatler arasında araç kontrolleri durduruldu? Tren Garı çevresinde arama kararı olmasına rağmen tek bir polis bile bulunmadı? Onlar gizlemek isteyecekler, aklamak isteyecekler. Çünkü hepsinin bu katliamda sorumlulukları var.”  Hocalıoğlu, mahkemeye iddianameyi iade etmesi için dilekçe vereceklerini ifade etti.

‘KİMSE EVLATLARIMIZI KORUMADI'

Katliamda yaşamını yitiren Güney Doğan'ın annesi Derman Doğan da, emniyet yetkililerine seslenerek, “Oğlumu mikrop kapar diye berbere göndermedim, saçlarını kendim kestim. Ya sen ne yaptın? Gazı sıktın yiğidimin üzerine. 2 kurşun yetmiyor gibi gazı sıktın” diye tepki gösterdi. Doğan, “Başkentte bombanın ne işi var? Katliamın ne işi var. Bayrak töreni de oldu Ankara'da kimsenin burnu kanamadı. Çünkü Ankara güvenilir bir yerdi. Herkes kendini korudu. Kimse evlatlarımızı korumadı” dedi.
(Ankara/EVRENSEL)


ANTALYA: ETKİN SORUŞTURMA İSTİYORUZ

Antalya’da da  Emek ve Demokrasi Platformu, Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri Eğitim Sen Antalya Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısı ile andı. Burada konuşan KESK Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar, katliamın üzerinden geçen süre zarfında ihmaller zincirinin ortaya çıktığını belirterek, 10 Ekim Ankara Katliamı’nın ardından her gün yeni katliamların tarihe eklendiğini söyledi.
 Mahkemeye sunulan iddianamenin katliamda ihmali bulunan kamu görevlilerini koruduğunu söyleyen Ayar,  daha etkin bir soruşturma yapılmasını ve iddianamenin iade edilmesini istedi. (Antalya/EVRENSEL)


ARTVİN: UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

Hamdi GÖKDENİZ
ARTVİN

10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitiren Elif  Kanlıoğlu, Artvin'in Arhavi ilçesi Yemişlik mahallesindeki mezarı başında anıldı.Anmada konuşan EMEP  Fındıklı İilçe Başkanı Hasan Zorlucan, "Ankara katliamında ölümsüzlüğe yolladığımız yoldaşlarımızı, arkadaşlarımızı anmak için, ülkemizde yaşanan  savaşın yok edilmesi, barışın sesini daha da yükseltmemiz için bir araya gelip tüm demokrasi güçleri bu gerici yönetimi ortadan kaldırmamız gerekir." dedi. Bombalı saldırıda yaralanan  Enver Korzay, Alirıza Erdoğan ve Yaşar Cervatoğlu da birer konuşma yaptılar.

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Temmuz 2016 18:20
www.evrensel.net
ETİKETLER Ankara Katliamı