Güney Sudan’da çatışmalar yaşandı

Güney Sudan’da çatışmalar yaşandı

Güney Sudan’ın bağımsızlığının beşinci yıl dönümünde, başkentte çatışmalar yaşandı.

Güney Sudan’ın bağımsızlığının beşinci yıl dönümünde, başkentte çatışmalar yaşandı. DW’nin haberine göre, çatışma sırasında Kiir’in, Devlet Başkan Yardımcısı ve Eski Asi Lider Riek Machar ile görüşme yaptığı kaydedildi.

Çatışmaların bilançosu konusunda resmi bir açıklama gelmedi. Ancak Güney Sudan’ın başkentinde görevli bir doktor, cuma akşamı kentte yaşanan silahlı çatışmalar sonrası askerlerin hastaneye çok sayıda ceset getirdiğini kaydetti.

Kaç tane ölü olduğunu tam olarak bilmediklerini kaydeden doktor, askerlerin incelemeye izin vermediğini ancak Juba Teaching Hastanesinin morgunun tamamen dolduğunu söyledi.

Güney Sudan’da görevli BM misyonu yetkilileri, gece geç saatlerde kentte kontrolün yeniden sağlandığını bildirdi.

Tam beş yıldır bağımsız bir ülke olan Güney Sudan, 9 Temmuz 2011 tarihinde dünyanın en genç ülkesi olarak tarih sayfasındaki yerini almıştı. BM Genel Sekreteri Ban Ki moon, Juba’daki çatışmaları “alarm verici” olarak nitelendirdi. Ban, yaptığı açıklamada, bağımsızlığın beşinci yıl dönümünden tam bir gün önce yaşanan çatışmaların insanlara yönelik yeni bir ihanet olduğunu söyledi.

Nisan ayında Juba’da bir birlik hükümeti kurulmuştu. Yaşanan kriz nedeniyle on binlerce kişi hayatını kaybetmiş, 2.5 milyon kişi de evini terk etmek zorunda kalmıştı. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net