Şırnaklılar evlerine dönmek istiyor

Şırnaklılar evlerine dönmek istiyor

Evlerinden uzakta yaşam sürmeye çalışan Şırnaklılar yasakların sona ermesini ve evlerine dönüş istiyor. 

Şırnak'ta 14 Mart’ta başlayan sokağa çıkma yasağı “Operasyonlar bitti” açıklamalarına rağmen devam ediyor. Evlerinden uzakta yaşam sürmeye çalışan Şırnaklılar yasakların sona ermesini ve evlerine dönüş istiyor. 

Şırnak’tan Cizre’ye gitmek zorunda bırakılan Şahin Ölgen (33), her toplumun kendi topraklarında özgür olabileceğini belirterek, “Ev kalsın kalmasın, tek bir taşı bile kalmış olsa da evimize dönmek istiyoruz. Enkazın üstünde çadır kurmak göçmenlikten daha iyidir. Devlet operasyonların bittiği yönünde açıklamalar yapıyor. Peki, biz neyi bekliyoruz? Neden evimize dönemiyoruz? Temizlik var bahanesiyle bizi oyalıyorlar. Neyin temizliği? Açık bir şekilde ne yaptıklarını söylesinler” diyerek tepki gösterdi.

Göç eden herkesi Şırnak’a dönmeye çağıran Ölgen, “Topraklarımıza dönmezsek göçmen kalmaya devam ederiz. Kendi topraklarımızda güzeliz” şeklinde konuştu.

45 yaşındaki Bahar Uca ise, Cizre iklimine alışamadığını anlatıyor. Bahar Uca “Cizre çok sıcak. Şırnak’a alışmışız, burada yapamıyoruz. Kulağımız televizyonda, Şırnak’ın açılmasını bekliyoruz. Buralarda yapamıyoruz. Alışık değiliz bu sıcağa. Yasak bir an önce kaldırılsın.” diyor. 

İnsanların katledilmesine, tutuklanmasına ve göçe zorlanmasına tahammüllerinin kalmadığını söyleyen 8 çocuk annesi Cevahir Yumak (45) ise, çocukluk yıllarından bu yana üç defa göç etmek zorunda bırakıldıklarını anlatıyor Yumak şunları söylüyor:  “Bahçemdeki ağaçların gölgesinde oturmayı özledim. Buranın havasına alışık değiliz. 4 aydır buralardayız. Tek bir ağacım kalsın, o ağaç altında bile olmak bana göçmenlikten güzel gelir. Bu sabah tutturdum Şırnak’a gideceğim, diye oğullarım izin vermedi. Bize ne yaparlarsa yapsınlar biz buraları bırakmayız”  (Şırnak/DİHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Şırnak