Festivalde Amerikan cazı çıkarması

Festivalde Amerikan cazı çıkarması

İstanbul Caz Festivali devam ediyor. Festivalin konuklarından Nicholas Payton Trio, 13 Temmuz akşamı Sabancı Müzesi’nde sahnede olacak.

İstanbul Caz Festivali devam ediyor. Festivalin konuklarından Nicholas Payton Trio, 13 Temmuz akşamı Sabancı Müzesi’nde sahnede olacak. Nicholas Payton Trio’nun ritimleri Jane Monheit’ın renkli vokalleriyle buluşacak.

Trompet virtüözü ve başka birçok enstrüman çalan Nicholas Payton, bu özel gecede üçlüsünün yanı sıra pek çok Grammy adaylığı bulunan Amerikalı vokalist Jane Monheit ile sahne alacak. Doc Cheathem adlı albümüyle ile 1997 yılında En İyi Enstrümantal Caz Albümü dalında Grammy’i kazanan Nicholas Payton, klasik caz yorumları ile tanınıyor. Gecede Payton’a eşlik edecek olan Jane Monheit ise Amerikan cazının son dönemdeki en parlak isimlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Caz ve pop’u bir arada sunan besteleriyle Monheit, ‘Since You’ve Asked’ ve ‘Dancing In The Dark’ adlı parçalarıyla Grammy Ödülleri’nde aday gösterilmiş, genç yeteneklerden.

Nicholas Payton’ın, Louis Armstrong’un zengin titreşimlerine benzetilen trompet stilinin Monheit’ın berrak sesiyle bir araya gelecek ve ikili Louis Armstrong ve Ella Fitzgerald repertuarını seslendirecek.

CAZIN YENİ USTASI: KAMASİ

Festival ikilinin bu muhteşem konserinin ardından, saksafonun yeni ustası Kamasi Washington, Ibeyi’nin etnik kökenleri ve modern cazın tınılarıyla aynı sahnede olacağı konsere de 14 Temmuz akaşamı Beykoz Kundura Fabrikası’nda ev sahipliği yapacak.
Amerikan cazının yeni ustası, Kamasi Washington müziğe olan yatkınlığını babasının saksafonundan yükselen büyülü seslerden aldı. Müzik dünyasının en yenilikçi prodüktörlerinden Flying Lotus’un plak şirketi Brainfeeder’ın ilk onbirinde yer alan, Thundercat ve Kendrick Lamar’ın 2015 listelerinin tozunu atan albümlerindeki üflemelilere hayat veren Kamasi Washington ile yeni cazın rotası kısa sürede yön değiştirdi. ‘Epic’ isimli ilk albümüyle en iyiler listelerinde başa yerleşen saksafonun yeni dâhisi, bugüne kadar Chaka Khan, hip-hop’un efsane ismi Snoop Dog, Quincy Jones, Lauryn Hill ve Jeffrey Osborne gibi müzik dünyasının en heyecan verici şarkıcı ve prodüktörleriyle birlikte turneye çıktı ve işbirlikleri yaptı.

Kamasi Washington’ın saksafona ve modern caza kazandırdığı parçalarını dinlemeden önce XL Recordings’in müzik dünyasına yeni yıldız transferi, yarı Kübalı yarı Fransız ikiz kardeşlerin soul, downtempo projesi Ibeyi sahneyi ısıtacak. Yoruba, Fransız ve Afro-Küba geleneksel müzik ritimleri ile cazı bir araya getiren ikili, cazın yanı sıra soul, hip-hop ve downtempo elektronik müziğin de en genç ve başarılı isimleri arasında yer alıyor. İlk albümlerini henüz 20 yaşındayken yayımlayan Ibeyi, sahip oldukları geniş müzikal kültürlerini İstanbul Caz Festivali dinleyicisi ile paylaşmaya hazırlanıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net