Sözcü’den yine yabancı düşmanlığı

Sözcü’den yine yabancı düşmanlığı

Türkiye’de yaşayan Suriyelilere vatandaşlık verilmesi tartışmaları devam ederken, Sözcü gazetesinden yine ırkçı bir manşet geldi.

Türkiye’de yaşayan Suriyelilere vatandaşlık verilmesi tartışmaları devam ederken, Sözcü gazetesinden yine ırkçı bir manşet geldi. Vatandaşlık verilmesini eleştirmek için manşet atan Sözcü, Suriyelilere ‘it kopuk’ dedi. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriyeli mültecilere Türkiye vatandaşlığı verileceğini açıklamasının yankıları devam ederken, konuya ilişkin tartışmalarda maalesef ırkçılığa varan söylemler de devreye giriyor. İşte onlardan birini Sözcü gazetesi yine manşete taşıdı. Daha önce de benzer manşetlerle gündeme gelen Sözcü manşetinde “2 Suriyeli kimyager Hatay’da bomba yaparken öldü. Bunları mı Türk vatandaşı yapacağız!” derken; haberde “Erdoğan’ın ‘Vatandaş yapacağız’ dediği üç milyon Suriyeli arasında iti kopuğu, katili, yobazı, dinci teröristi ne ararsan var” ifadelerini kullandı.

Haberde Reyhanlı’da iki Suriyeli kimyagerin evde bomba yapımı sırasında gerçekleşen patlama yer alsa da gazetenin manşeti, haberi, yabancı düşmanlığına vardırdı. Haberde “İşte AKP’nin yeni Türkiye’si. Türkler vergi ödesin. Türkler işsiz kalsın. Türkler askere gitsin. Türkler şehit olsun. Suriyeliler beleş yaşasın” deniliyor. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net