‘Akademisyenlerin soruşturmaları iptal edilmeli’

‘Akademisyenlerin soruşturmaları iptal edilmeli’

Eğitim Sen Yüksek Öğretim Sekreteri İsmail Sağdıç, Danıştay'ın kararı üzerine 'YÖK Genel Kurulu disiplin soruşturmaları iptal etmelidir' dedi.

Danıştay, haklarında disiplin soruşturması açılan akademisyenlere ilişkin önemli bir karar aldı. Danıştay 8. Dairesi, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) başlattığı disiplin soruşturmalarında, YÖK Disiplin Yönetmeliği hükümlerinin uygulanmasını öngören YÖK Genel Kurulu kararının yürütmesini durdurdu. Böylelikle ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza atan akademisyenler hakkında açılan disiplin soruşturmalarının düşmesi de gündemde. Danıştay’ın kararını gazetemize değerlendiren Eğitim Sen Eğitim Sen Genel Örgütlenme ve Yüksek Öğretim Sekreteri İsmail Sağdıç, “YÖK Disiplin Kurulu Danıştay’ın verdiği karardan sonra yok hükmündedir ve yetkisizdir. YÖK Genel Kurulu hiç toplanmadan disiplin soruşturmalarını iptal etmelidir” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi (AYM), üniversitelerde çalışanlara uygulanacak disiplin cezalarının YÖK tarafından düzenlenmesini öngören kanun hükmünü iptal etmişti. YÖK Genel Kurulu ise 12 Kasım 2015’te disiplin hükümleriyle ilgili yeni karar almıştı. Eğitim Sen tarafından açılan dava üzerine Danıştay 8’inci Dairesi, YÖK’ün kararının ‘kanun ve yönetmeliğe göre başlatılan ancak henüz tamamlanmamış disiplin soruşturmaları ile bundan sonra başlatılacak tüm disiplin soruşturmalarında ilgili kanunlarda bulunmayan usul kuralları açısından Yükseköğretim Kurumu Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği’nde yer alan usule ilişkin hükümlerin uygulanmasına’ olanak tanıyan bölümün yürütmesini durdurdu.

DİSİPLİN SORUŞTURMALARI DÜŞMELİ 

Kararı gazetemize değerlendiren Eğitim Sen Genel Örgütlenme ve Yüksek Öğretim Sekreteri İsmail Sağdıç, “Anayasa Mahkemesi, Yüksek Öğretim Disiplin Kurulu yönetmenliğini iptal etmişti, 2016’nın Ocak ayına kadar da idareye bir süre tanımıştı. İdarede bu süre zarfında bu yönetmeliğin boşluğunu dolduracaktı. Yönetmeliğin iptal edilme sebebi yönetmeliğin yasa ile düzenlemesi gerektiğiydi. Anayasa mahkemesi tarafından iptal edildikten sonra YÖK Genel Kurulu 12 Kasım 2015’te yeni bir karar yayınlandı; ‘YÖK disiplin hükümleri gereğince bu soruşturmalar yürütülecek’ denildi. Doğal olarak da imzacı akademisyenlerin soruşturmaları da buna göre yürütüldü. Bizim o dönem açtığımız davada mahkeme de Danıştay da disiplin hükmü bakımında bu bölümü iptal etti. AYM kararından sonra YÖK Disiplin Kurulu aslında yok hükmündedir. Böyle bir kurum toplanıp akademisyenlerle ilgili meslekten çıkarma veya herhangi bir cezaya karar veremez” diye konuştu.

Danıştay kararı ile YÖK Disiplin Kurulu yönetmeliğinin artık geçersiz olduğunu vurgulayan Sağdıç, ‘Bu suça ortak olmayacağız’ metnine imza atan akademisyenler hakkında açılan soruşturmalarında düşmesi gerektiğini dile getirdi. Sağdıç, “20 Temmuz’da akademisyenlerin YÖK Disiplin Kurulunda soruşturmaları görülecek. YÖK, akademisyenleri üniversite öğretim üyeliğinden çıkarma ile cezalandırmaya çalışıyor. Bizce YÖK Disiplin Kurulu özellikle de  Danıştay’ın verdiği bu karardan sonra da yok hükmündedir ve yetkisizdir. Hatta hiç toplanmadan YÖK Genel Kurulu bu toplantıyı ve disiplin soruşturmalarını iptal etmelidir. YÖK Genel Kurulu kararına göre verilen disiplin soruşturmaları da düşmelidir” dedi. 

YÖK KENDİNİ MAHKEME YERİNE KOYUYOR

“YÖK kendini mahkeme yerine koyuyor” değerlendirmesinde bulunan Sağdıç, “Akademisyenlerin attığı imzadan sonra henüz ortada savcılıklar tarafından açılmış dava yok, verilmiş ceza yok, YÖK bu imzayı bir ‘suç’ olarak görüyor ve karşılığını da meslekten atma olarak görüyor. YÖK mevcut yasalara da AYM kararına da Danıştay kararına da uymuyor, kendini mahkeme yerine koyuyor” dedi.

35 AKADEMİSYEN SAVUNMA YAPACAK

Kürt illerindeki ablukanın son bulmasını talep eden akademisyenler, ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bir bildiri yayımlamıştı. Bildirinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan akademisyenleri hedef almış ardından da ‘cadı avı’ başlatılarak birçok imzacı akademisyen hakkında adli ve idari soruşturma açılmıştı. YÖK’ün açtığı soruşturma kapsamında 20 Temmuz’da 35 akademisyen ‘kamu görevinden çıkarma’ istemiyle ifade verecek. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net