Diyanet: Oyun  müzesinin çocuklara kalmasını istiyoruz

Diyanet: Oyun müzesinin çocuklara kalmasını istiyoruz

Diyanet yaptığı açıklamada oyun müzesinin çocuklara hizmet sunmasını istediklerini bildirdi. 

İstanbul Ataşehir’deki Mimar Sinan Parkı’nda yer alan Düştepe Oyun Müzesi’nin bulunduğu alanın müftülüğe tahsis edilmesi kararının sosyal medyada tepki çekmesi üzerine Diyanet açıklama yaptı, oyun müzesinin çocuklara hizmet sunmasını istediklerini bildirdi. 

Olayın gündeme gelmesinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı, Düştepe Oyun Müzesi’nin Küratörlüğünü yapan Sunay Akın ile iletişime geçti. Sunay Akın, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kendisine, “Oyun müzesinin çocuklara hizmet sunmasını istedikleri” yönünde açıklama yaptığını duyurdu.

Sunay Akın durumu sosyal medyada şu sözlerle duyurdu: “Merhaba.. Bugün, Ataşehir Belediyesi’nin talebi üzerine çocukların aileleriyle birlikte nitelikli zaman geçirmelerine, oynamalarına yönelik Oyun Müzesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Ataşehir Müftülüğü’ne verildiğine dair haberler çıktı..

Öncelikle şu bilgi kirliliğini önlemeliyiz: Söz konusu müze Göztepe’de kendime ait tarihi köşkte kurduğum İstanbul Oyuncak Müzesi değil, Ataşehir Belediyesi bünyesindeki, Mimar Sinan Parkı’nda bulunan Düştepe Oyun Müzesi’dir.. Sosyal medyada duyarlı insanların tepkisiyle konu gündemde ilk sıralarda yer aldı.. Çocuğun oyun dünyasına, müzeciliğe ve parka sahip çıkan, tepkisini dile getiren herkese çok teşekkür ediyor ve mutluluğumu iletiyorum.. İnsana olan inancım kat be kat arttı bugün..

Sizlerin oluşturduğu duyarlık sonucunda Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan aradılar ve haberi bugün duyduklarını, müftülüğün yer yoksa bodrum katta çalışacağını, oyun müzesinin çocuklara hizmet sunmasını istediklerini bildirildiler.. Ayrıca, resmi tatil biter bitmez bu yönde açıklama yapılacağı söylendi. 

Konunun asıl muhatabı olan İBB’nin kararını durdurma yönünde Ataşehir Belediyesi mahkemeye başvurdu.. Durum şimdilik bu.. Gelişmeleri ilerleyen günlerde sizlere duyuracağım.. Tek amacı çocukların aileleriyle birlikte oyunlar oynayacağı, oyunun tarihinin sergilendiği ve toplumu bilgilendirmek olan Düştepe Oyun Müzesi’ne desteğiniz için bir kez daha teşekkür ediyorum.. Saygılarımla..” (İSTANBUL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Oyun Müzesi