Gelibolu'da orman yangını

Gelibolu'da orman yangını

Çanakkale'ye bağlı Gelibolu Yarımadası'nda bugün öğleden sonra başlayan yangın, kontrol altına alındı.

Çanakkale'ye bağlı Gelibolu Yarımadası'nda, Kabatepe Feribot İskelesi'nin yanındaki ormanlık alanda bugün öğleden sonra başlayan yangın, kontrol altına alındı.

Çanakkale Valisi Hamza Erkal, orman yangının kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarını havadan ve karadan sürdüğünü açıkladı . İlk belirleme göre yangında 10 dönüm çam ormanının zarar gördüğü belirtildi.

Eceabat ilçesinin Kabatepe Feribot İskelesi yanında, 25 Temmuz 1994 tarihinde çıkan ve 4 bin 49 hektar alanın küle döndüğü orman yangınından kurtulan ağaçlık alanda, bugün saat 15.00'de alevler yükselmeye başladı. Şehitlik bölgesini gezmek için gelen ve çevredeki plajlarda denize girenlerin yoğun olduğu bölgeden yükselen alevlere ilk müdahale Çanakkale Orman Bölge Müdülüğü bünyesindeki söndürme heliktopteri tarafından yapıldı. Ardından bölgeye 3 helikopter ve 10 arazöz daha sevk edildi.

ALEVLER AĞAÇLANDIRILAN ALANLARA SIÇRADI

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'na ait arazözler de takviye olarak bölgeye gönderildi. Ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılarak, 1994'teki yangından sonra ağaçlandırılan alana da sıçradı. Alevlere havadan ve karadan müdahale sürerken, yangının çıkış nedeni henüz belirlenemedi.

1994 yılında çıkan ve 4 bin 49 hektar orman alanını küle çeviren yangında dönemin Çanakkale Orman Bölge Müdürü Talat Göktepe, yaşamını yitirmişti. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Temmuz 2016 17:35
www.evrensel.net