Rusya karşıtı NATO zirvesi başladı

Rusya karşıtı NATO zirvesi başladı

Polonya Varşova’da başlayan NATO zirvesi için bir araya gelen liderler görüşmelerini Varşova Stadyumu’nda kurulan çadırda gerçekleştirildi.

Polonya’nın başkenti Varşova’da öğleden sonra başlayan NATO zirvesi için bir araya gelen liderler görüşmelerini Varşova Stadyumu’nda kurulan çadırda gerçekleştirdi.

NATO’nun Sovyetler Birliği ve müttefiklerinin oluşturduğu Varşova Paktı’na ismini veren şehirde düzenleniyor oluşu zirveyi “sembolik” mesaj olarak değerlendiriliyor. 

İsveç ve Finlandiya’nın “NATO’nun yakın dostu” sıfatıyla katıldıkları NATO zirvesinde ele alınan konuların başında NATO’nun Polonya ve Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya’da NATO varlığının arttırılması geliyor. 

Zirvenin temel tartışması ise Rusya karşısında Avrupa’nın doğusunu ‘korumak’. Zirveden NATO’nun doğu sınırlarında askeri varlığını güçlendirme; Estonya, Litvanya, Letonya ve Polonya'ya toplam dört bin civarında asker konuşlandırılma kararını resmileştirmesi bekleniyor. 

ALMANYA’NIN BİRLEŞMESİNDEN SONRA İLK DEFA...

Euronews’ta yer alan haberde, “Sovyet tanklarının 1944’te ilerleyişini durdurduğu Vistula kıyısında şimdi NATO liderleri toplanıyor. Batılı müttefikler Rusya’yı bir tehdit olarak görüyor. Sadece caydırıcı önlemler değil, aynı zamanda ortak savunma zirvenin gündeminde. Moskovalı bir temsilci ise asıl bunu Avrupa’da barışa bir tehdit olarak nitelendirdi bile” yorumu yapıldı.

BBC’nin haberinde de NATO’nun Doğu Avrupa’daki askeri planları için, “İki Almanya'nın birleşmesinden beri NATO’nun Rusya’yı caydırmaya yönelik olarak attığı en büyük adım olacak” yorumu yapıldı. 

Almanya gazetelerinin de gündeminde NATO zirvesi vardı. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, NATO zirvesi için şu yorumu yaptı: “İttifak (NATO), Varşova’da temel oluşturacak yeni bir strateji kararlaştırmayacak. Kırım’ın ilhakından sonra belirlenen politikada kalınacak: İttifak savunmasının hatırlatılması, Doğu Avrupa ülkelerinin reasüransı ve Moskova’ya görüşme önerileri. Bu, Kremlin ve trollerinin Batı kamuoyunda kötülemek için çaba gösterdikleri iyi bir politika. Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi, Doğu Avrupa’da etkisi süren bir istikrarsızlığa yol açtı ve orada bir güvenlik politikaları inşa edilmesine yönelik tüm denemeleri sonuçsuz bıraktı. NATO, buna tepki göstermeseydi, o zaman koruma fonksiyonu tartışmaya açılırdı.”

NATO SEKRETERİ: RUSYA İLE ÇATIŞMA İSTEMİYORUZ

Zirve öncesinde basın toplantısında konuşan NATO Genel sekreteri Jens Stoltenberg ise NATO’nun Rusya ile bir çatışma istemediğini savundu, “Bizim varlığımız uluslararası olacak ve herhangi bir üye ülkeye yapılacak saldırının bütün NATO ülkelerine yapılmış bir saldırı olarak kabul edileceğinin açık bir mesajı olarak kabul edilmelidir” dedi.

Öte yandan zirvenin yapıldığı stadyumun etrafında da patriot füzeleri konuşlandırıldı. Stadyumun üzerindeki hava sahasında da dronlar devriye uçuşları yaptı.
NATO zirvesini dünyanın birçok ülkesinden 2 bin dolayında gazeteci izledi. Zirve bugün sona eriyor. 

ERDOĞAN’IN GÜNDEMİ SURİYE-TÜRKİYE SINIRI

Toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündemi ise Doğu Avrupa sınırı değil Türkiye’nin Suriye sınırı. Erdoğan, uzun süredir dile getirdiği ancak Avrupa ülkeleri ve ABD’yi ikna edemediği tampon bölge konusunu NATO zirvesinde liderlerle görüşmek istiyor. “PYD ve YPG’nin terör örgütleri” olarak kabul edilmesini istiyor. 

Almanya merkezli DW Türkçe haber sitesi, Erdoğan’ın NATO’daki katılımı ile ilgili yayınladığı analizinde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Varşova’ya hareketinden önce NATO zirvesi kapsamında kimlerle görüşeceğini tek tek saymadı, ancak Ankara özellikle iki görüşmeye odaklanmış durumda. Obama ve Merkel ile Erdoğan’ın ayrı ayrı görüşmeler yapması ve bu görüşmelerde özellikle Suriye konusunun değerlendirilmesi bekleniyor” denildi, “Obama’dan tek beklenti ‘Türkiye, Suriye konusunda yalnız değildir’ mesajına vurgu yapması” diye yazıldı. 

Haberde, “diplomatik kaynaklar”ın Erdoğan’ın “önümüzdeki süreçte Esad’sız olsun diye de bir ısrarda olmayacağı” yorumunu yaptığı belirtilerek AKP Hükümeti’nin talepleri şöyle sıralandı: “Sınırda bilgi toplama ve istihbarat paylaşımı konusunda daha hızlı olunması, daha fazla NATO uçağı ve gemisiyle bölgede varlık gösterilmesi (Awacs’ların sayısının artırılması), NATO’nun yabancı hava araçlarının sınırda ihlal yapmasını önleyecek ve devriye görevi yapacak hava polisliği sistemini en kısa zamanda uygulamaya geçirmesi” 

RUSYA: ZİRVEDE AKLISELİM GALİP GELMELİ

NATO zirvesiyle ilgili açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, zirveyi dikkatle takip ettiklerini ve zirvede aklıselimin galip gelmesini umduklarını söyledi. Peskov, “Aklı selimin ve cepheleşmeyi reddeden siyasi iradenin galip gelmesini ummak istiyoruz” dedi.

NATO’nun Rusya tehdidiyle ilgili söylemlerden vazgeçmesi halinde Rusya ve NATO’nun çok geniş bir işbirliği alanına sahip olacağını avunan Peskov, “Avrupa’nın merkezinde onlarca insan ölürken ve Ortadoğu’da her gün yüzlerce kişi yaşamını yitirirken, Rusya tehdidinden söz etmek absürd” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net